Numero 104 – junio 2014

Jak cię widzą, tak cię piszą

„Esperanto obecnie przestało być używane” – to zdanie jest bardzo szokujące dla esperantystów, ale jest ono prawdziwe. Dlaczego? Bo o tym świadczą następujące fakty:

  1. W żadnej księgarni, nawet z literaturą obcojęzycz-ną, nie spotkasz książki lub broszury w języku esperanto.
  2. Nigdzie nie spotkasz informacji o nauce (o kur-sach) języka esperanto, podczas gdy kursy innych języków obcych (angielskiego, francuskiego, niemieckiego, włos-kiego, hiszpańskiego…) są szeroko propagowane.
  3. W polskiej prasie brak jest informacji o ruchu esperanckim (co, gdzie, kiedy organizują esperantyści).

 

Kiedyś w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia – w ty-godniku WTK znajdował się kącik esperancki zatytułowany „Pod zieloną gwiazdką”. Dzięki niemu dowiedziałem się: gdzie można nabyć podręcznik do nauki języka międzynarodowego esperanto, słownik esperancko-polski itp. Podane były adresy esperantystów, ciekawe listy, informacje o spotkaniach esperantystów w kraju i zagranicą. A jak jest obecnie w roku 2014? Esperantystów nie widać ani nie słychać w polskiej prasie!

 

Nic dziwnego więc, że ludzie nie znający języka esperanto i nie mający łatwego dostępu do informacji o ruchu esperanckim, często stawiają uzasadnione pytanie: „Czy esperanto jeszcze istnieje?” Albo wprost stwierdzają: „Esperanto obecnie przestało być używane.”

Trzeba z tego wyciągnąć odpowiednie wnioski na przyszłość. Bo „jak cię widzą, tak cię piszą”. Bona inform-ado estas fundamento de agado!

 

Stanisław Płachta OFM

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w 2024: Elżbieta Gnejek Leokadia Nycz Elżbieta Grzejek Anna Renner Aleksandra Królikowska Elżbieta Sierańska Marek Fedorowicz Janusz Majewski Roman Gawlik Elżbieta Kowalczyk Tomasz Daniszewski Andrzej Cap Ryszard Góral     Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony