Historia klasztoru

Historia Klasztoru

Prowincja franciszkanów zwanych reformatami pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej w Polsce uformowała się w 1623 r. rozwijała się szybko; przybywało nowych klasztorów. Zwrócono również uwagę na tereny wschodnie kraju, by tam budować klasztory. Z tą misją wysłano do Przemyśla i Lwowa o. Bonawenturę, rodaka przemyskiego, by pozyskał fundatorów dla zakonu. O. Bonawentura do fundacji klasztoru w Przemyślu nakłonił Piotra Cieciszewskiego i jego małżonkę Felicję Szczęsną Stadnicką. Małżonkowie ci ofiarowali zakonowi posesję i dom położony za murami miasta w pobliżu Bramy Lwowskiej. […]

Czytaj więcej


Księgi Andrzeja Maksymiliana Fredry w bibliotece klasztornej

W dniach 15-16 lipca 2019 r. dr Marek Tracz-Tryniecki przeprowadził kwerendę w Bibliotece w Klasztorze Ojców Franciszkanów-Reformatów pw. św. Antoniego z Padwy celem ustalenia obecności egzemplarzy książek przekazanych do zbiorów Biblioteki przez Jerzego Bogusława Fredrę, z których potencjalnie mógł korzystać jego ojciec – wybitny pisarz polityczny i mąż stanu – Andrzej Maksymilian Fredro.
Podstawą przeprowadzenia kwerendy były wyniki wcześniejszej analizy wpisu z 1742 r. do Kroniki Klasztoru św. Antoniego prowadzonej od 1646 r., który zawiera szczegółową informacje o donacji Jerzego Bogusława Fredry i opisuje pokrótce przekazane książki i manuskrypty. Na obecność książek z powyższej donacji wskazywały również inwentarze Biblioteki z XIX wieku.

Czytaj więcej


Bitwa pod Kormanicami (1672) i postać o. Krystyna Szykowskiego

9 października 1672 r. w bitwie pod Kormanicami wojska polskie pod wodzą o. Krystyna Szykowskiego z Przemyśla pokonały Tatarów. W tym roku mija 346. rocznica tej bitwy.
Był rok 1672. Na tronie Polski zasiadał Michał Wiśniowiecki, władca nieudolny i słaby. W kraju panował chaos, wewnętrzne spory i napięcia. Tymczasem widmo nieuchronnej wojny z Turkami stawało się coraz bliższe. Skłócona Polska nie była zdolna do konfrontacji z potężnym przeciwnikiem. Jej stan trafnie określały słowa hetmana Jana Sobieskiego wypowiedziane w sejmie: „W domu siedzieć, podatków nie płacić, żołnierza nie karmić, a Pan Bóg żeby za nas wojował”.

Czytaj więcej


Organy i organiści w kościele ojców franciszkanów-reformatów w Przemyślu

Organy, jak żaden inny instrument są ściśle związane z liturgią Kościoła Katolickiego. Towarzyszą one na co dzień śpiewom wiernych, podczas Mszy świętych czy nabożeństw.
Geneza tego instrumentu sięga III wieku p.n.e. Wtedy to Ktesibios z Aleksandrii wynalazł pierwsze organy. Ponieważ ciśnienie powietrza regulowane było za pomocą zbiornika z wodą, instrument ten nazwano organami wodnymi. W pierwszych wiekach swego istnienia organy były instrumentem wyłącznie świeckim. Fakt ten zmienił się dopiero w VII wieku n.e., kiedy to Papież Witalian I (657-672) wydał zezwolenie na wprowadzenie organów do liturgii Kościoła Zachodniego.
W wieku XIV budownictwo organowe uległo znacznemu rozwojowi, zwiększyła się liczba budowanych instrumentów. Większą część z nich stanowiły głównie instrumenty przenośne – pozytywy i portatywy. W okresie baroku odstąpiono od budowania zwartej konstrukcji z czytelnym rozmieszczeniem sekcji instrumentu. Zaczęto budować fantazyjne formy architektoniczne, także wieloszafowe.

Czytaj więcej


Franciszkanie – Reformaci w życiu religijnym Przemyśla w XX w.

„Franciszkanie – Reformaci w życiu religijnym Przemyśla w XX w.” to tytuł wykładu, który 15 października br. przedstawił dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ, podczas wystąpienia w Towarzystwie Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Zarówno prelegent jak i TPN od kilku ostatnich lat zaangażowali się w promowanie dziejów klasztoru i parafii św. Antoniego, dzięki czemu na światło dzienne wyszły wydarzenie i postacie przykryte „kurzem czasu”, o których młodsze pokolenia nie wiedzą.

Czytaj więcej

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w styczniu 2024: Tadeusz Konefał Ryszard Biłas Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony