Franciszkanie – Reformaci w życiu religijnym Przemyśla w XX w.


„Franciszkanie – Reformaci w życiu religijnym Przemyśla w XX w.” to tytuł wykładu, który 15 października br. przedstawił dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ, podczas wystąpienia w Towarzystwie Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Zarówno prelegent jak i TPN od kilku ostatnich lat zaangażowali się w promowanie dziejów klasztoru i parafii św. Antoniego, dzięki czemu na światło dzienne wyszły wydarzenie i postacie przykryte „kurzem czasu”, o których młodsze pokolenia nie wiedzą.

Wykład był częścią cyklu prelekcji „Czerpiąc przykłady z życia najlepszych. Kościół rzymskokatolicki w Przemyślu i na Podkarpaciu jako animator patriotyzmu, kultury i nauki w XX w.”, realizowanego przez TPN przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego. Prof. Pudłocki w sposób syntetyczny spojrzał na historię naszej franciszkańskiej wspólnoty. Ujął ją w klamry czasowe  między rokiem 1911, a 2004. Jak przypomniał, pierwsza z dat to koniec unii między czterema gałęziami Zakonu Braci Mniejszych i powołanie do istnienia Prowincji Matki Bożej Anielskiej z siedzibą w Krakowie. Druga z dat to wejście Polski do Unii Europejskiej i poprzez wyjazdy zarobkowe z Polski, drastyczne podwyższenie się średniego wieku parafian – co oczywiście też jest zagadnieniem szerszym, ale poważnie wpłynęło na specyfikę lokalną.

Prof. Pudłocki przypomniał wiele interesujących postaci i wydarzeń, związanych z klasztorem w dwudziestowiecznych dziejach wspólnoty. Podkreślił, że w okresie obu wojen światowych konwent miał szczęście do roztropnych i odważnych przełożonych, tj. o. Eustachego Wernera (1914–1924) oraz o. Wincentego Rejmera (1936–1942). Wśród wielu interesujących postaci związanych z klasztorem byli m.in. o. Patrycy Władysław Antosz – kapelan II Brygady Legionów, o. Rafał Woźniak – kapelan wojskowy czasów I wojny światowej i znany kronikarz, czy prowincjałowie , tj. o. Jan Malicki i o. Anatol Pytlik.  Ten drugi, podczas swego przełożeństwa w Przemyślu przygarnął cystersów z klasztoru w Szczyrzycu, którzy w latach 1951–1956 mieszkali z franciszkanami w klasztorze. Przy Jagiellońskiej 2 mieściły się też domy zakonne sióstr: felicjanek i serafitek.

Wszystkim tym, którzy nie mogli uczestniczyć w wykładzie polecamy artykuł prof. Pudłockiego o dziejach parafii, z którym można się zapoznać pod adresem: http://tpnprzem.pro-linuxpl.com/tpn/container/rp—pdf/Historia-2019-druk.pdf?noc=1578147279



Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w 2024: Elżbieta Gnejek Leokadia Nycz Elżbieta Grzejek Anna Renner Aleksandra Królikowska Elżbieta Sierańska Marek Fedorowicz Janusz Majewski Roman Gawlik Elżbieta Kowalczyk Tomasz Daniszewski Andrzej Cap Ryszard Góral     Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony