Obchody 350-tej rocznicy Bitwy pod Kormanicami i postać o. Krystyna Szykowskiego OFM

Obchody 350-tej rocznicy Bitwy pod Kormanicami i postać o. Krystyna Szykowskiego OFM

W roku bieżącym, a dokładnie 9-go października  2022 r., przypadła 350-ta rocznica Bitwy pod Kormanicami oraz wyprawy Jana III Sobieskiego na czambuły tatarskie (rok 1672). Wydarzenia te, tak ważne i doniosłe dla Ziemi Przemyskiej, naszego miasta oraz klasztoru, stały się tematem przewodnim różnych inicjatyw kulturalnych i religijnych, których organizatorami były takie instytucje jak: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Archiwum Państwowe w Przemyślu, Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu oraz tutejszy Klasztor Franciszkanów – OFM (reformatów).

Wydarzeniem kulturalnym, upamiętniającym bohaterów i bitwę pod Kormanicami roku 1672, była konferencja zorganizowana w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, 15-go października 2022 r. pod tytułem „Zapomniany bohater 1672 r. – o. Krystyn Szykowski OFM”.

O godz. 16-tej dyrektor Muzeum pan Jan Jarosz przywitał gości i otworzył konferencję. Tematem pierwszego wykładu, przedstawionego przez o. mgr. Piotra Mroza OFM, była postać i dokonania o. Krystyna Szykowskiego OFM- gwardiana klasztoru reformatów w Przemyślu. Drugim prelegentem był dr Lucjan Fac, który naświetlił tło historyczne omawianych wydarzeń ówczesnej Rzeczpospolitej i sytuację wewnętrzną i zewnętrzną kraju.

Po zakończonej konferencji uczestnicy udali się pod pomnik o. Krystyna Szykowskiego OFM by złożyć kwiaty w hołdzie bohaterskiemu gwardianowi.

Wśród składających wiązanki byli : 

 • Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miasta Przemyśla Maciej Wolański,
 • Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch,
 • Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Jan Jarosz oraz dr. Lucjan Fac,
 • Przedstawiciele Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Nauk dr Ewa Grin-Piszczek, dr Marta Trojanowska oraz mgr Żaneta Niedbała,
 • Przełożeni Klasztoru i Parafii Franciszkanów – OFM (reformatów) o. Cyprian Krzysztof Mazurek OFM (gwardian) i o. Tadeusz Pawłowicz OFM (proboszcz),
 • Przedstawiciele 1 batalionu czołgów w Żurawicy.

O godz. 18.00, w Kościele pw. św. Antoniego z Padwy, została odprawiona Msza św. dziękczynno–błagalna, pod przewodnictwem JE ks. Bpa Krzysztofa Chudzio, którą koncelebrowali: o. Grzegorz Chomiuk OFM, o. Piotr Mróz OFM, o. Cyprian Mazurek OFM oraz o. Tadeusz Pawłowicz OFM. Homilię wygłosił ks. Bp. Krzysztof, który w odniesieniu do historii i wiary uwypuklił dzieło i zasługi bohaterskiego gwardiana o. Krystyna Szykowskiego OFM. Bp. Chudzio modlił się w intencji pokoju w Polsce i na Ukrainie. Z ramienia Zarządu Prowincji przybył z Krakowa, w zastępstwie Ministra Prowincjalnego, o. Grzegorz Chomiuk OFM, który dziękował Bogu za dar franciszkańskiego obrońcy Przemyśla o. Krystyna Szykowskiego OFM.

Po Eucharystii odbył się koncert pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu harcerzy Hufca ZHP Ziemi Przemyskiej im. Orląt Przemyskich.

Fot. Anna Bałuka, Małgorzata Czycz, Piotr Pilch

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w styczniu 2024: Tadeusz Konefał Ryszard Biłas Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
 • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
 • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
 • ukraiński - o. Tadeusz
 • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
 • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
 • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony