Zakończenie renowacji XIX-wiecznego obrazu „św. Samuel”

Zakończenie renowacji XIX-wiecznego obrazu „św. Samuel”

W połowie października 2022 r. zakończone zostały prace konserwatorskie, których przedmiotem był obraz olejny na płótnie przedstawiający św. Samuela, autorstwa reformackiego malarza – br. Dydaka Baturyny OFM.

Obraz przed rozpoczęciem prac był w bardzo złym stanie. Na całej powierzchni znajdowały się liczne krakelury, odspojenia, wykruszenia i ubytki warstwy malarskiej i gruntu. Podobrazie stanowi płótno lniane, bardzo osłabione, w kilku miejscach przedarte i przedziurawione, pokryte miejscowo łatami płótna i kleju. Warstwa malarska pokryta stwardniałym, pożółkłym werniksem z zaciekami.

Obraz przedstawia postać św. Samuela, męczennika reformackiego o twarzy dojrzałego mężczyzny. Ukazany w półpostaci, ciało obrócone lekko w lewo, głowa zwrócona trzy czwarte w prawo. Ubrany w brązowy habit przepasany sznurem, u boku różaniec zakończony medalikiem. W prawej ręce trzyma otwartą księgę i zieloną palmę męczeństwa. Palcem lewej dłoni wskazuje na tekst księgi.

Prace konserwatorskie były bardzo kompleksowe. Po ustaleniu programu prac wykonano dokumentację fotograficzną i opisową przed konserwacją. Na początku wyjęto obraz z ramy by poddać go czyszczeniu mechanicznemu. Następnie zabezpieczono bibułą japońską łuszczące się fragmenty. Sklejono rozdarcia płótna i wklejono protezy by następnie zaimpregnować i wyprasować obraz. Po zakończeniu tych prac wykonano dublaż na masę termoplastyczną i płótno lniane. Usunięto ściemniały werniks i wykonano kity kredowo-klejowe. Następnie naciągnięto obraz na nowe krosna i nałożono warstwę ochronną w postaci werniksu. Konserwacja estetyczna zakładała uzupełnienie warstwy malarskiej i końcowe zawerniksowanie obrazu.

Renowacja obrazu przedstawiającego św. Samuela trwała rok. Pani konserwator mgr Magdalena Hawajska włożyła wiele czasu i serca, by nadać pierwotnego blasku XIX-wiecznemu dziełu.

Jako gwardian klasztoru pragnę gorąco podziękować wszystkim osobom i instytucjom, którym zależy na zachowaniu i trwałości naszego dziedzictwa kulturowego i duchowego. Dziękuję Pani Konserwator Województwa Podkarpackiego Beacie Kot i pracownikom Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu oraz parafianom dzięki którym powiodła się realizacja projektu renowacji obrazu.

Obraz „św. Samuel” należy do serii tematycznej przedstawiającej świętych i błogosławionych zakonu franciszkańskiego (reformatów). Wyszedł on spod pędzla br. Dydaka Baturyny OFM. Mając na celu zachowanie spuścizny tego reformackiego autora w przyszłym roku zostaną poddane pracom konserwatorskim następne elementy kolekcji.

fot. przed, w trakcie i po renowacji – mgr Magdalena Hawajska

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w styczniu 2024: Tadeusz Konefał Ryszard Biłas Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony