Zakończenie renowacji XIX-wiecznego obrazu „św. Samuel”
W połowie października 2022 r. zakończone zostały prace konserwatorskie, których przedmiotem był obraz olejny na płótnie przedstawiający św. Samuela, autorstwa reformackiego malarza – br. Dydaka Baturyny OFM.
Obraz przed rozpoczęciem prac był w bardzo złym stanie. Na całej powierzchni znajdowały się liczne krakelury, odspojenia, wykruszenia i ubytki warstwy malarskiej i gruntu. Podobrazie stanowi płótno lniane, bardzo osłabione, w kilku miejscach przedarte i przedziurawione, pokryte miejscowo łatami płótna i kleju. Warstwa malarska pokryta stwardniałym, pożółkłym werniksem z zaciekami.
Obraz przedstawia postać św. Samuela, męczennika reformackiego o twarzy dojrzałego mężczyzny. Ukazany w półpostaci, ciało obrócone lekko w lewo, głowa zwrócona trzy czwarte w prawo. Ubrany w brązowy habit przepasany sznurem, u boku różaniec zakończony medalikiem. W prawej ręce trzyma otwartą księgę i zieloną palmę męczeństwa. Palcem lewej dłoni wskazuje na tekst księgi.
Prace konserwatorskie były bardzo kompleksowe. Po ustaleniu programu prac wykonano dokumentację fotograficzną i opisową przed konserwacją. Na początku wyjęto obraz z ramy by poddać go czyszczeniu mechanicznemu. Następnie zabezpieczono bibułą japońską łuszczące się fragmenty. Sklejono rozdarcia płótna i wklejono protezy by następnie zaimpregnować i wyprasować obraz. Po zakończeniu tych prac wykonano dublaż na masę termoplastyczną i płótno lniane. Usunięto ściemniały werniks i wykonano kity kredowo-klejowe. Następnie naciągnięto obraz na nowe krosna i nałożono warstwę ochronną w postaci werniksu. Konserwacja estetyczna zakładała uzupełnienie warstwy malarskiej i końcowe zawerniksowanie obrazu.
Renowacja obrazu przedstawiającego św. Samuela trwała rok. Pani konserwator mgr Magdalena Hawajska włożyła wiele czasu i serca, by nadać pierwotnego blasku XIX-wiecznemu dziełu.
Jako gwardian klasztoru pragnę gorąco podziękować wszystkim osobom i instytucjom, którym zależy na zachowaniu i trwałości naszego dziedzictwa kulturowego i duchowego. Dziękuję Pani Konserwator Województwa Podkarpackiego Beacie Kot i pracownikom Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu oraz parafianom dzięki którym powiodła się realizacja projektu renowacji obrazu.
Obraz „św. Samuel” należy do serii tematycznej przedstawiającej świętych i błogosławionych zakonu franciszkańskiego (reformatów). Wyszedł on spod pędzla br. Dydaka Baturyny OFM. Mając na celu zachowanie spuścizny tego reformackiego autora w przyszłym roku zostaną poddane pracom konserwatorskim następne elementy kolekcji.
fot. przed, w trakcie i po renowacji – mgr Magdalena Hawajska