Peregrynacja figury Matki Bożej Anielskiej – patronki naszej 400-letniej prowincji zakonnej

Peregrynacja figury Matki Bożej Anielskiej – patronki naszej 400-letniej prowincji zakonnej

Franciszkanie z Zakonu Braci Mniejszych przynależący do prowincji Matki Bożej Anielskiej w przyszłym roku będą obchodzić 400-lecie jej istnienia. Przygotowaniem do jubileuszowych obchodów jest peregrynacja figury Matki Bożej Anielskiej z domu prowincjalnego w Krakowie, która odwiedzi wszystkie klasztory w prowincji.

W sobotę 5 lutego figura zawitała do klasztoru franciszkanów w Zakliczynie – jednego z pierwszych klasztorów reformackich na ziemiach polskich, który obecnie jest domem nowicjackim dla nowicjuszy trzech prowincji Zakonu Braci Mniejszych . Przed południem, o godzinie 11.00, figura została uroczyście wniesiona do kościoła, a następnie powitana przez o. gwardiana Ariela Krzywdę OFM. Na tę uroczystość przybyli franciszkanie z Krakowa, Przemyśla i Biecza oraz Jarosławia, którzy razem z miejscowymi kapłanami celebrowali Mszę św. konwentualną modląc się w intencji swojej prowincji zakonnej. O godzinie 15.00 wspólnie odmówiono tradycyjną franciszkańską koronkę do Siedmiu Radości NMP.

Historia prowincji jest ściśle związana z zakliczyńskim klasztorem. Jest to pierwszy dom reformackiej prowincji zakonnej, powstały 19 czerwca 1621 roku. Klasztor wychował wielu świątobliwych franciszkanów: bł. o. Krystyna Gądka OFM, a także czterech innych męczenników Dachau oraz brata Dominika Drabczyńskiego OFM – sanitariusza, zastrzelonego w Katyniu.

Uroczystościom przewodniczył o. Jacek Koman OFM – Minister Prowincjalny, wzięli też udział o. Nikodem Gdyk OFM (celebrans) oraz o. Alojzy Warot OFM (kaznodzieja). Przemyską wspólnotę reprezentowali o. Cyprian Mazurek OFM oraz o. Tadeusz Pawłowicz OFM.

Peregrynacja w zakliczyńskim klasztorze potrwa do czwartku, a następnie figura Matki Bożej nawiedzi klasztor Sióstr Bernardynek w Kończyskach k. Zakliczyna.

tekst – por. Gość Niedzielny – Tarnów

foto – Gość Niedzielny – Tarnów

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w kwietniu 2024: Elżbieta Gnejek Anna Renner Aleksandra Królikowska   Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony