Zakończenie renowacji obrazów o tematyce franciszkańskiej autorstwa fr. Dydaka Baturyny

Zakończenie renowacji obrazów o tematyce franciszkańskiej autorstwa fr. Dydaka Baturyny

Dnia 6 grudnia 2021 r. odbyła się komisja konserwatorska, której celem był odbiór prac związanych z cyklem obrazów o tematyce franciszkańskiej autorstwa fr. Dydaka Baturyny. Komisja, składająca się z pracowników Urzędu Konserwatorskiego w Przemyślu, wykonawców prac oraz gwardiana klasztoru, podsumowała wykonane zgodnie z harmonogramem prace i dokonała odbioru końcowego pełnego zakresu konserwacji.

Obrazy przedstawiają wydarzenia z życia św. Franciszka z Asyżu. Zostały namalowane w stylu neorokoko, a kompozycja zaczerpnięta z rycin J. S. Klaubera. Wzbogacone zostały dodatkowo rzadko spotykanymi na podkarpaciu kolorowymi ramami. Nadają one swoisty klimat dziełom zakonnego malarza. Wielobarwne ramy, pierwotnie ukryte pod grubą warstwą ciemnej farby, wydobyte zostały na światło dzienne podczas prac konserwatorskich sprawiając wszystkim niemałą niespodziankę.  

Fr. Dydak Baturyna, namalował 17 obrazów o tematyce franciszkańskiej w Przemyślu w latach 1859-1860. Tutaj kilka lat wcześniej złożył śluby wieczyste wiążąc swe życie z Zakonem św. Franciszka. Przez swe dzieła, pragnął zaprezentować prostotę, ubóstwo i uniwersalny charakter duchowości założyciela Zakonu Franciszkańskiego przedstawiając wydarzenia z Jego życia, które miały bezpośredni wpływ na świętość Biedaczyny z Asyżu. Przesłanie założyciela Zakonu Braci Mniejszych jest uniwersalne i skierowane do ludzi ze wszystkich warstw społecznych, bez względu na wykształcenie, zajmowane stanowiska czy status materialny.

Z całej serii 17 płócien o tematyce franciszkańskiej, namalowanych przez fr. Dydaka Baturynę, w naszym klasztorze znajduje się 5 obiektów. Są to obrazy oznaczone przez autora następującymi numerami i tytułami:

Obraz nr 8 – św. Franciszek przed sułtanem

Obraz nr 10 – św. Franciszek w chorobie

Obraz nr 12 –  św. Franciszek otrzymuje odpust

Obraz nr 16 –  śmierć św. Franciszka

Obraz nr 17 –  św. Franciszek ukazuje się Grzegorzowi IX

Dwa obrazy z tej kolekcji znajdują się w Klasztorze Franciszkanów w Bieczu. Są to obiekty o numerach 3 i 15, przedstawiające św. Franciszka ponaglanego przez Jezusa do odbudowania Jego Kościoła oraz stygmatyzację Świętego Franciszka.

Niestety nie jesteśmy w stanie stwierdzić, gdzie znajdują się pozostałe obrazy niniejszej kolekcji. Z uwagi na niespokojny wiek XIX i XX oraz na zawieruchy wojenne i zajęcie klasztoru przez okupantów, obrazy mogły zostać bezpowrotnie utracone.

Jako gwardian klasztoru pragnę gorąco podziękować wszystkim osobom i instytucjom, którym zależy na zachowaniu i trwałości naszego dziedzictwa. Dziękuję Pani Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzacie Gosiewskiej, Panu Wicemarszałkowi Województwa Podkarpackiego Piotrowi Pilchowi oraz Pani Konserwator Województwa Podkarpackiego Beacie Kot. Dzięki zaangażowaniu instytucji, takich jak: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu udało się zrealizować pełną konserwację naszych obrazów, która została przeprowadzona przez Pana mgr Macieja Filip i Panią mgr Anetę Filip.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w 2024: Elżbieta Gnejek Leokadia Nycz Elżbieta Grzejek Anna Renner Aleksandra Królikowska Elżbieta Sierańska Marek Fedorowicz Janusz Majewski Roman Gawlik Elżbieta Kowalczyk Tomasz Daniszewski Andrzej Cap Ryszard Góral     Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony