Między Wenecją a Krakowem – o. prof. Stanisław Cieślak o jezuitach końca XIX w.

Między Wenecją a Krakowem – o. prof. Stanisław Cieślak o jezuitach końca XIX w.

W deszczowe popołudnie 27 sierpnia o godz. 16.30 w refektarzu klasztornym zebrani goście mogli posłuchać drugiego z zaplanowanych wykładów, organizowanych przez parafię i klasztor św. Antoniego oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Tym razem prelegentem był jezuita, o. dr hab. Stanisław Cieślak, prof. Akademii Ignatianum w Krakowie, który przedstawił temat: „Z Adriatyku nad Wisłę – rola krakowskich jezuitów w nauczaniu teologii i pogłębianiu wiary pod koniec XIX w.”.

            Pretekstem do zorganizowania spotkania był obchodzony w Kościele rok św. Ignacego. Chociaż Towarzystwa Jezusowego nie ma już w Przemyślu od końca wieku XVIII w., to dzieje i rola tego zgromadzenia są tak znaczące, że i nad Sanem wzbudzają zainteresowanie. Tym razem zebrani mogli posłuchać o roli krakowskich jezuitów w ostatnich dziesięcioleciach XIX w. Swoimi wpływami edukacyjnymi obejmowali oni nie tylko Galicję, monarchię Habsburgów, ale i wybrzeże Adriatyku. Jednym z najsłynniejszych ich wychowanków tego czasu był Albańczyk, Ndre Mjeda (1866–1937), kapłan, poeta i parlamentarzysta, jedna z ważniejszych postaci kultury i polityki albańskiej I połowy XX w.

Spotkanie prowadził dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ, a otworzył je o. gwardian Cyprian Mazurek OFM – gospodarz miejsca. Wizyta była doskonałą okazją do pokazania Ojcu Profesorowi klasztoru, a zwłaszcza bogatych zbiorów bibliotecznych. 

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w 2024: Elżbieta Gnejek Leokadia Nycz Elżbieta Grzejek Anna Renner Aleksandra Królikowska Elżbieta Sierańska Marek Fedorowicz Janusz Majewski Roman Gawlik Elżbieta Kowalczyk Tomasz Daniszewski Andrzej Cap Ryszard Góral     Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony