Wykład pt. „Franciszkanie – Reformaci w życiu religijnym Przemyśla w XX w.”
„Franciszkanie – Reformaci w życiu religijnym Przemyśla w XX w.” to tytuł wykładu, który 15 października br. przedstawił dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ, podczas wystąpienia w Towarzystwie Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Zarówno prelegent jak i TPN od kilku ostatnich lat zaangażowali się w promowanie dziejów klasztoru i parafii św. Antoniego, dzięki czemu na światło dzienne wyszły wydarzenie i postacie przykryte „kurzem czasu”, o których młodsze pokolenia nie wiedzą.
Wykład był częścią cyklu prelekcji „Czerpiąc przykłady z życia najlepszych. Kościół rzymskokatolicki w Przemyślu i na Podkarpaciu jako animator patriotyzmu, kultury i nauki w XX w.”, realizowanego przez TPN przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego. Prof. Pudłocki w sposób syntetyczny spojrzał na historię naszej franciszkańskiej wspólnoty. Ujął ją w klamry czasowe między rokiem 1911, a 2004. Jak przypomniał, pierwsza z dat to koniec unii między czterema gałęziami Zakonu Braci Mniejszych i powołanie do istnienia Prowincji Matki Bożej Anielskiej z siedzibą w Krakowie. Druga z dat to wejście Polski do Unii Europejskiej i poprzez wyjazdy zarobkowe z Polski, drastyczne podwyższenie się średniego wieku parafian – co oczywiście też jest zagadnieniem szerszym, ale poważnie wpłynęło na specyfikę lokalną.
Prof. Pudłocki przypomniał wiele interesujących postaci i wydarzeń, związanych z klasztorem w dwudziestowiecznych dziejach wspólnoty. Podkreślił, że w okresie obu wojen światowych konwent miał szczęście do roztropnych i odważnych przełożonych, tj. o. Eustachego Wernera (1914–1924) oraz o. Wincentego Rejmera (1936–1942). Wśród wielu interesujących postaci związanych z klasztorem byli m.in. o. Patrycy Władysław Antosz – kapelan II Brygady Legionów, o. Rafał Woźniak – kapelan wojskowy czasów I wojny światowej i znany kronikarz, czy prowincjałowie , tj. o. Jan Malicki i o. Anatol Pytlik. Ten drugi, podczas swego przełożeństwa w Przemyślu przygarnął cystersów z klasztoru w Szczyrzycu, którzy w latach 1951–1956 mieszkali z franciszkanami w klasztorze. Przy Jagiellońskiej 2 mieściły się też domy zakonne sióstr: felicjanek i serafitek.
Wszystkim tym, którzy nie mogli uczestniczyć w wykładzie polecamy artykuł prof. Pudłockiego o dziejach parafii, z którym można się zapoznać pod adresem: http://tpnprzem.pro-linuxpl.com/tpn/container/rp—pdf/Historia-2019-druk.pdf?noc=1578147279