80. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów

80. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów

„…I iść będziemy z Polską Szarymi Szeregami,
I będzie Bóg nad nami – i będzie Naród z nami…
I będziem trwać – kamienie – wzdłuż dróg drogowskazami,
I wieść będziemy młodych Szarymi Szeregami.”

Uroczystości rocznicowe powołania Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów rozpoczęły się w piątek 27 września. Delegacja 21 Przemyskiej Drużyny Harcerskiej im. Szarych Szeregów, składająca się z osób, które w przyczyniły się do organizacji obchodów, złożyła kwiaty i zapaliła znicze w poszczególnych miejscach: Kwaterze Szarych Szeregów na Cmentarzu Wojskowym oraz Bramie Fortecznej w dzielnicy Lipowica, gdzie kilkadziesiąt lat temu namalowana została kotwica Polski Walczącej.

Tego samego dnia o godzinie 17.00 pod Pomnikiem Orląt Przemyskich odbył się apel, w trakcie którego została wygłoszona gawęda oraz złożone kwiaty pod tablicą Szarych Szeregów. W uroczystości udział wzięli między innymi przedstawiciele władz miasta.

W sobotę 28 września uroczystości rozpoczęto Mszą św. w naszej parafii o godz. 10.00. Eucharystię celebrowali o. Tadeusz Pawłowicz, który wygłosił okolicznościowe kazanie oraz ks. Prałat Stanisław Czenczek. Oprawę liturgii przygotowały harcerki z Hufca Ziemi Przemyskiej im. Orląt Przemyskich. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Muzeum Ziemi Przemyskiej. Tam miały miejsce przemówienia Dyrektora Muzeum, Prezydenta Miasta Przemyśla oraz członków rodziny phm. Jana Kruka. Podczas uroczystości wręczono Medal Wdzięczności nadany przez władze Związku Harcerstwa Polskiego przemyskiemu Stowarzyszeniu Szarych Szeregów.  Kombatanci otrzymali również pamiątkowe medaliki upamiętniające 80. rocznicę powołania Szarych Szeregów. Następnie miała miejsce część artystyczna przygotowana przez dzieci z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Felicjanek i harcerzy z 21 Przemyskiej Drużyny Harcerskiej im. Szarych Szeregów i 5 Przemyskiej Drużyny Starszoharcerskiej im. hm. Z. Grochowskiego. Uroczystości zakończyły się prelekcją o działalności Szarych Szeregów w Przemyślu, wygłoszoną przez hm. Leszka Włodka.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w kwietniu 2024: Elżbieta Gnejek Anna Renner Aleksandra Królikowska   Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony