Dzień św. Jerzego – patrona harcerzy

Dzień św. Jerzego – patrona harcerzy

W dniu 23 kwietnia w naszej parafii przeżywaliśmy wspomnienie św. Jerzego z Kapadocji – męczennika, jednego z czternastu Świętych Wspomożycieli. Ten szczególny dzień postanowili w naszej parafii uczcić przemyscy harcerze, dla których św. Jerzy jest patronem. W uroczystej Mszy Świętej wzięli udział członkowie z wszystkich drużyn oraz seniorzy przemyskiego hufca wraz z kapelanem ks. prał. hm. Stanisławem Czenczkiem. Młodzież przemyskiego hufca animowali Mszę św. poprzez śpiew i służbę przy ołtarzu. Najświętszą Ofiarę sprawował proboszcz naszej parafii Ojciec Tadeusz Pawłowicz OFM. Bezpośrednio po Mszy Świętej zebrani na uroczystości przeszli do ogrodu klasztornego gdzie odbyło się obrzędowe ognisko harcerskie. Wydarzenie to zainaugurował Z-ca Komendanta Hufca pwd. Remigiusz Łuc rozpalając ogień.

W trakcie tego wydarzenia młodzież harcerska oraz seniorzy wysłuchali okolicznościowej gawędy o Św. Jerzym, którą wygłosił pwd. Piotr Wolak, przeplatanej śpiewem pieśni harcerskich.

Gawęda składała się z trzech części: historii o św. Jerzym, ukazaniu różnicy między legendą o nim a jego prawdziwym życiorysem, żywota św. Jerzego wg. Ks. Piotra Skargi oraz z podsumowania. Puenta gawędy sprowadzała się do tego, że święty męczennik z Kapadocji swoją siłę i wytrwanie zawdzięczał Bogu. Harcerki i harcerze usłyszeli, że jedynym sposobem na pokonanie swoich słabości, grzechów i zła które nas otacza jest zawierzenie Stwórcy i ufność w jego ojcowską troskę.

Świętego Jerzego przedstawiają zwykle jako rycerza w zbroi, niekiedy na koniu, mającego u stóp zabitego smoka. Jest to symbol męstwa chrześcijańskiego, które uzbrojone pancerzem sprawiedliwości, tarczą wiary, hełmem zbawienia, mieczem ducha, zwycięża smoka piekielnego, ojca kłamstwa i niewiary i za to odbiera od Jezusa Chrystusa koronę zwycięstwa.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w 2024: Elżbieta Gnejek Leokadia Nycz Elżbieta Grzejek Anna Renner Aleksandra Królikowska Elżbieta Sierańska Marek Fedorowicz Janusz Majewski Roman Gawlik Elżbieta Kowalczyk Tomasz Daniszewski Andrzej Cap Ryszard Góral     Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony