Dzień św. Jerzego – patrona harcerzy

Dzień św. Jerzego – patrona harcerzy

W dniu 23 kwietnia w naszej parafii przeżywaliśmy wspomnienie św. Jerzego z Kapadocji – męczennika, jednego z czternastu Świętych Wspomożycieli. Ten szczególny dzień postanowili w naszej parafii uczcić przemyscy harcerze, dla których św. Jerzy jest patronem. W uroczystej Mszy Świętej wzięli udział członkowie z wszystkich drużyn oraz seniorzy przemyskiego hufca wraz z kapelanem ks. prał. hm. Stanisławem Czenczkiem. Młodzież przemyskiego hufca animowali Mszę św. poprzez śpiew i służbę przy ołtarzu. Najświętszą Ofiarę sprawował proboszcz naszej parafii Ojciec Tadeusz Pawłowicz OFM. Bezpośrednio po Mszy Świętej zebrani na uroczystości przeszli do ogrodu klasztornego gdzie odbyło się obrzędowe ognisko harcerskie. Wydarzenie to zainaugurował Z-ca Komendanta Hufca pwd. Remigiusz Łuc rozpalając ogień.

W trakcie tego wydarzenia młodzież harcerska oraz seniorzy wysłuchali okolicznościowej gawędy o Św. Jerzym, którą wygłosił pwd. Piotr Wolak, przeplatanej śpiewem pieśni harcerskich.

Gawęda składała się z trzech części: historii o św. Jerzym, ukazaniu różnicy między legendą o nim a jego prawdziwym życiorysem, żywota św. Jerzego wg. Ks. Piotra Skargi oraz z podsumowania. Puenta gawędy sprowadzała się do tego, że święty męczennik z Kapadocji swoją siłę i wytrwanie zawdzięczał Bogu. Harcerki i harcerze usłyszeli, że jedynym sposobem na pokonanie swoich słabości, grzechów i zła które nas otacza jest zawierzenie Stwórcy i ufność w jego ojcowską troskę.

Świętego Jerzego przedstawiają zwykle jako rycerza w zbroi, niekiedy na koniu, mającego u stóp zabitego smoka. Jest to symbol męstwa chrześcijańskiego, które uzbrojone pancerzem sprawiedliwości, tarczą wiary, hełmem zbawienia, mieczem ducha, zwycięża smoka piekielnego, ojca kłamstwa i niewiary i za to odbiera od Jezusa Chrystusa koronę zwycięstwa.

Najnowsze wydarzenia

Modlitwa różańcowa w październiku

Modlitwa różańcowa w październiku

Imieniny o. Krystyna

Imieniny o. Krystyna

Ogłoszenia duszpasterskie

Transmisje w Radiu FARA
z naszego kościoła
Msze święte środa i sobota o godz. 700

Ważne informacje

Remonty zrealizowane w 2018 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
Najbliższe Msze święte o uzdrowienie
  • wtorek, 17 marca 2020
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź święta
  • w niedziele i święta przed każdą Mszą świętą
  • w dni powszednie podczas każdej Mszy świętej porannej oraz przed wieczorną Mszą świętą
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony