Dzień Myśli Braterskiej

Dzień Myśli Braterskiej

W dniu 23 lutego obchodziliśmy Dzień Myśli Braterskiej. Jest to święto Harcerzy zrzeszonych w Związku Harcerstwa Polskiego, którzy są propagatorami myśli Sir Roberta Baden-Powella. Z tej okazji została odprawiona w naszej świątyni Msza św. o godzinie 15:30 pod przewodnictwem o. Cypriana Mazurka, który wygłosił okolicznościowe kazanie, którego głównym tematem było braterstwo.

Braterstwo to wartość ponadczasowa o której w bezpośredni sposób wyraża się 4 punkt prawa harcerskiego: „harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza”. O wartości braterstwa mówiła przede wszystkim ewangelia odczytana podczas liturgii: „Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i ofiaruj dar swój (Mt 5,23-24)”. O braterstwie często wypowiadał się św. Franciszek z Asyżu, założyciel zakonu, którego jedną z głównych cech jest życie braterskie. „Pana dał mi braci” – mawiał.

Brat jest darem Boga. Dlatego właśnie powinniśmy cenić sobie fakt, że należymy do jednej wielkiej rodziny. Powinniśmy też mieć odwagę wyjść poza ramy swojego Ja, by spojrzeć nieco szerzej na otaczającą nas rzeczywistość. Obok nas są nasi braci i siostry.

Celebrans zwrócił również uwagę na fakt, że znajdujemy się w świątyni franciszkańskiej, dlatego jako spadkobiercy Biedaczyny z Asyżu starajmy się w bliźnim widzieć brata.

Dzień Myśli Braterskiej, przeżywany na całym świecie przez wszystkich naśladowców i propagatorów myśli Sir Roberta Baden-Powella uświadamia harcerzom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w 2024: Elżbieta Gnejek Leokadia Nycz Elżbieta Grzejek Anna Renner Aleksandra Królikowska Elżbieta Sierańska Marek Fedorowicz Janusz Majewski Roman Gawlik Elżbieta Kowalczyk Tomasz Daniszewski Andrzej Cap Ryszard Góral     Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony