Gorzkie Żale

Gorzkie Żale

Gorzkie Żale to rdzennie polskie, wielkopostne nabożeństwo. Jego tradycja sięga 1697 i jest związana z Bractwem św. Rocha i kościołem św. Krzyża w Warszawie, gdzie po raz pierwszy zostało odprawione. Struktura tego nabożeństwa jest zaczerpnięta z Jutrzni.

Rozważania męki i śmierci Pana Jezusa odśpiewywane w Gorzkich Żalach łączą się nierozerwalnie z franciszkańską tradycją Drogi Krzyżowej i dlatego stanowią piękną charakterystykę naszego kościoła, gdzie od wieków tłumnie gromadzą się wierni chcący medytować mękę Chrystusa na krzyżu i Jego ofiarę z życia. Zgodnie z prastarą tradycją Gorzkie Żale odśpiewywane są przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, by patrząc na Chrystusa eucharystycznego głębiej przeżywać Jego bliskość i dzięki tej bliskości łączyć się bólu z naszym Zbawicielem doświadczając w sercu tego, czego On doświadczył.

W medytacji pomaga nam kazanie pasyjne. Nabożeństwo kończy się uroczystym błogosławieństwem i ucałowaniem relikwii Krzyża Świętego.

Nabożeństwo Gorzkich Żali jest odprawiane w naszym kościele w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 16:00. Zapraszamy do uczestnictwa wszystkich wiernych.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w 2024: Elżbieta Gnejek Leokadia Nycz Elżbieta Grzejek Anna Renner Aleksandra Królikowska Elżbieta Sierańska Marek Fedorowicz Janusz Majewski Roman Gawlik Elżbieta Kowalczyk Tomasz Daniszewski Andrzej Cap Ryszard Góral     Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony