Kraków. 400 lat franciszkanów reformatów

Kraków. 400 lat franciszkanów reformatów

Świętowano 400-lecie powstania Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych, odłamu franciszkanów zwanych w Polsce potocznie reformatami. Z tej okazji w katedrze na Wawelu odprawiono 25 marca Mszę św., której przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Mszy wziął udział m.in. minister generalny Zakonu Braci Mniejszych o. Massimo Fusarelli OFM oraz bracia z reformackich klasztorów franciszkańskich w Krakowie i Wieliczce a także wojewoda krakowski Łukasz Kmita i burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

W homilii arcybiskup podkreślił, że w liturgii Uroczystości Zwiastowania Pańskiego kluczowym słowem jest „hodie – dzisiaj”. Metropolita krakowski przypomniał, że 800 lat temu na ziemi włoskiej pojawił się św. Franciszek. W trudnych czasach, gdy zaprzeczano wszelkiej prawdzie, św. Franciszek jednoznacznie wskazywał kim jest Bóg, Stwórca cudownego świata. Franciszek przybliżał ludziom także tajemnicę wcielenia oraz kenozy Jezusa. Z wizji Boga, który stworzył cudowny świat, zrodził się zakon św. Franciszka, którego część 400 lat temu przybyła do Krakowa. Bracia reformaci mówili na ziemiach Polskich o Bogu i Jezusie, który umiłował człowieka i uczyli, czym jest prawdziwy humanizm.

Abp Marek Jędraszewski wskazał na kolejne „dzisiaj”. Powiedział, że trudno zrozumieć współczesność bez dostrzegania postępującej laicyzacji. Dąży ona do tego, by usunąć z serca i wyobraźni człowieka obraz Boga. – Nasze „hodie – dzisiaj”, naznaczone jest wielkim sprzeciwem człowieka wobec Emmanuela. Paradoksalnie po raz kolejny potwierdzają się słowa Soboru Watykańskiego II, że gdy człowiek usuwa Boga z przestrzeni życiowej, to ginie sam. Ginie człowiek, bo przekreśla się w imię coraz bardziej wszechobecnej ideologii gender cały zamysł Boga co do małżeństwa, rodziny, powołania kobiety i mężczyzny. Tym bardziej nasze „hodie”, a także wasze, bracia franciszkanie, domaga się jednoznacznego świadectwa o Bogu, jedynym Panu dziejów i historii – zaznaczył metropolita krakowski. Stwierdził, że „hodie – dzisiaj” to czas jednoznacznego świadectwa humanizmu, rozumienia człowieka jedynie przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie. Powiedział, że zebrani dziękują za poświęcenie, pracę i miłość pokoleń braci franciszkanów. – Prośmy Boga, byśmy nie zamykali oczu na nasze „hodie”, abyśmy nie zagłuszali uszu na wołanie współczesnego świata, spragnionego prawdy. Byśmy ciągle byli gotowi za Panienką Najświętszą powtarzać: „Oto ja, Służebnica, Sługa Pański, niech mi się stanie według Twego słowa”. Niech mi się stanie to, czego oczekujesz Boże od mojego „hodie”, od mojego „dzisiaj” – powiedział arcybiskup Jędraszewski.

Na zakończenie Mszy św. minister generalny o. Massimo Fusarelli OFM przypomniał historię oraz początki działalności zakonów franciszkańskich. – Świętowanie jubileuszu to nie tylko spojrzenie wstecz na nasze dziedzictwo, ale przede wszystkim spojrzenie w przyszłość z nowym entuzjazmem – zauważył. Podziękował arcybiskupowi za przewodniczenie Eucharystii i wygłoszoną homilię. –  Kiedy Pan Bóg przychodzi, trzeba umieć Go rozpoznać i iść za Nim oraz nie pozostawać bezczynnym na stałych, upatrzonych pozycjach – dodał minister generalny. Poprosił metropolitę o modlitwę za całe zgromadzenie, by mogło podołać wszelkim wyzwaniom. Przyznał, że sprawowanie Eucharystii w tym wyjątkowym miejscu, gdzie można odczuć historię Polski, było dla niego wzruszającym wydarzeniem. – Kiedy stałem przy ołtarzu, myślałem o tym jak wiele razy św. Jan Paweł II sprawował tutaj Eucharystię. Jego obecność, życie i świętość to błogosławieństwo i nie może być w żaden sposób umniejszone – podkreślił o. Fusarelli. Jako minister generalny, przekazał całej prowincji błogosławieństwo św. Franciszka.

W trakcie Mszy śpiewał  chór „Camerata” z Wieliczki pod dyrekcją Izabeli Szoty. Wśród śpiewaków był m.in. Marek Turchan z podwielickiego Mietniowa. – Z braćmi franciszkanami reformatami łączy mnie więź szczególna, rodzinna. Moim krewnym był bowiem pochodzący z naszego gniazda rodzinnego – Biskupic o. Narcyz Jan Turchan OFM (1879-1942), franciszkanin-reformata, męczennik z Dachau, którego prochy spoczywają w Biskupicach. Jest jednym ze 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej, wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II. Do zakonu wstąpił w Wieliczce i tu po święceniach, a także m.in. w Krakowie był cenionym kaznodzieją. Mówimy w rodzinie, że to skuteczny święty. Gdy mamy jakieś problemy m.in. zdrowotne, zwracamy się o wstawiennictwo do bł. ojca Narcyza. Zazwyczaj jest ono skuteczne – mówi śpiewak „Cameraty”.

Foto: diecezja krakowska

artykuł za: Kraków. 400 lat franciszkanów reformatów (gosc.pl)

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w 2024: Elżbieta Gnejek Leokadia Nycz Elżbieta Grzejek Anna Renner Aleksandra Królikowska Elżbieta Sierańska Marek Fedorowicz Janusz Majewski Roman Gawlik Elżbieta Kowalczyk Tomasz Daniszewski Andrzej Cap Ryszard Góral     Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony