Wizytacja Generalna 2023

Wizytacja Generalna 2023

W dniach 27-28 stycznia 2023 roku odbyła się w naszej franciszkańskiej wspólnocie wizytacja generalna, którą przeprowadził o. Sergiusz Bałdyga OFM z Prowincji Wniebowzięcia NMP w Katowicach. Sekretarzem ojca wizytatora był o. Kalikst Jasuba OFM należący do naszej prowincji zakonnej, na co dzień pracujący w klasztorze w Ambergu w Niemczech.

Wizytacja generalna to wyjątkowe wydarzenie, które przygotowuje każdą franciszkańską prowincję zakonną do odbycia tzw. kapituły prowincjalnej. Podczas kapituły, wybrani wcześniej delegaci, wspólnie podejmują decyzje dotyczące funkcjonowania prowincji oraz wybierają nowego prowincjała i zarząd. Zanim się to stanie należy przeprowadzić wizytację poszczególnych wspólnot i klasztorów. Zadanie to powierza generał zakonu wizytatorowi pochodzącemu spoza wizytowanej prowincji. Wizytator generalny udaje się do każdego klasztoru prowincji by porozmawiać z poszczególnymi zakonnikami, wysłuchując ich opinii i sugestii, weryfikując poziom życia franciszkańskiego wspólnot oraz realizację reguły i statutów.

O. Sergiusz Bałdyga OFM i o. Kalikst Jasuba OFM przybyli do naszego klasztoru 27 stycznia. O godz. 18.00 została odprawiona Msza św. na rozpoczęcie wizytacji, której przewodniczył wizytator – o. Sergiusz, a koncelebrowali o. Kalikst, o. Cyprian i o. Tadeusz. Po Eucharystii miało miejsce spotkanie z członkami Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Sobota (28 stycznia) upłynęła na rozmowach, spotkaniach i dialogu braterskim zakończonym kapitułą domową poprowadzoną przez o. Sergiusza Bałdygę OFM. Kapituła domowa powizytacyjna posłużyła naszej wspólnocie i ojcu wizytatorowi do podzielenia się spostrzeżeniami, wyciągnięcia wniosków, wysłuchania wytycznych i konkluzji wynikających z odbytych w ciągu ostatnich dwóch dni rozmów.

Jako gwardian klasztoru dziękuję o. Sergiuszowi i o. Kalikstowi za obecność, spotkania, sugestie i braterski dialog przybliżający nas do Kapituły Prowincjalnej 2023.

Foto: Anna Bałuka, o. Cyprian Mazurek OFM

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w kwietniu 2024: Elżbieta Gnejek Anna Renner Aleksandra Królikowska   Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony