Sesja naukowa i wystawa dzieł br. Dydaka Baturyny w kontekście jubileuszu 400-lecia obecności Franciszkanów – Reformatów w Polsce

Sesja naukowa i wystawa dzieł br. Dydaka Baturyny w kontekście jubileuszu 400-lecia obecności Franciszkanów – Reformatów w Polsce

Dnia 18 czerwca 2002 w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyła się sesja naukowa, której tematem przewodnim była postać i dorobek artystyczny malarza reformackiego br. Dydaka Baturyny OFM
oraz historia reformackiej prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych w kontekście jubileuszu 400-lecia jej powstania.

Sesja naukowa zgromadziła słuchaczy z Przemyśla oraz Krakowa i okolic.

Przybyłych gości powitał dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej mgr Jan Jarosz.

O. Cyprian Krzysztof Mazurek OFM podziękował, w imieniu własnym i wspólnoty klasztoru, osobom i instytucjom za objęcie inicjatywy Honorowym Patronatem (Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Konserwator Województwa Podkarpackiego Beata Kot) oraz odczytał list przesłany na tę okazję przez Panią Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzatę Gosiewską.

Głos zabrali również Pan Waldemar Wiglusz – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM, który uwypuklił znaczenie jubileuszu. Przybyłych gości powitał również Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Pan Piotr Pilch.

Konserwator Województwa Podkarpackiego Pani Beata Kot podziękowała o. Cyprianowi Mazurkowi OFM za „zaangażowanie w kierowanie i zarządzanie pracami remontowymi, konserwatorskimi i archeologicznymi prowadzonymi na terenie zespołu klasztornego i kościoła pw. św. Antoniego z Padwy” wręczając dyplom uznania.

Tematyka wykładów koncentrowała się wokół historii reformatów w Polsce oraz cechach charakterystycznych ich życia i duchowości (o. dr Alojzy Warot OFM – Kraków). Poruszano również temat zależności Zakonu Braci Mniejszych od państwa w Galicji w czasach zaborów, na przykładzie bernardynów i reformatów (o. dr hab. Aleksander Krzysztof Sitnik OFM). Naświetlono także kwestie dotyczące życia w przemyskim klasztorze reformatów w okresie pracy br. Dydaka Baturyny OFM (dr. hab. Tomasz Pudłocki prof. UJ).

Po zakończeniu pierwszego cyklu wykładów słuchacze i prelegenci mogli skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez koło gospodyń.

W drugiej części sesji naukowej skoncentrowano się na tematach dotyczących historii sztuki w odniesieniu do prac br. Dydaka oraz cechach charakterystycznych epoki, w której tworzył. O. mgr Rafał Antoszczuk OFM Conv analizując dzieła br. Baturyny przedstawił owoce swych poszukiwać w kalwaryjskim sanktuarium, zawierającym prace o podobnej kompozycji i tematyce. Tematem drugiego wykładu był cykl malarski „Sakramenty Święte” (o. dr hab. Cyprian Janusz Moryc OFM). Ostatni referat sesji dotyczył aspektów technicznych renowacji 5 obrazów o tematyce franciszkańskiej z przemyskiego klasztoru reformatów (mgr Aneta Filip).

Po zakończonej sesji naukowej nastąpiło otwarcie wystawy dzieł autorstwa br. Dydaka Baturyny OFM na którą składa się 15 obrazów:

Obrazy z Klasztoru Bernardynów w Leżajsku:

Chrzest

Bierzmowanie

Najświętszy Sakrament

Pokuta

Olejem namaszczenie

Kapłaństwo

Małżeństwo

Obrazy z Klasztoru Franciszkanów w Bieczu:

nr 3 – wezwanie św. Franciszka do odbudowy Kościoła

nr 15 – stygmatyzacja św. Franciszka

Obrazy z Klasztoru Franciszkanów- Reformatów w Przemyślu:

nr 8 – św. Franciszek przed sułtanem

nr 10 – św. Franciszek w chorobie

nr 12 – św. Franciszek otrzymuje odpust

nr 16 – śmierć św. Franciszka

nr 17 – św. Franciszek ukazuje się Grzegorzowi IX

Matka Boża Niepokalanie Poczęta

Jako gwardian klasztoru dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie sesji naukowej i wystawy dzieł br. Dydaka Baturyny OFM. Dziękuję za uczestnictwo w tym wydarzeniu, które wpisuje się w obchody rozpoczynającego się jubileuszu 400-lecia powstania naszej macierzystej prowincji zakonnej.

zdj. Piotr Michalski, Paweł Husarz, Piotr Pilch

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w styczniu 2024: Tadeusz Konefał Ryszard Biłas Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony