Zwiedzanie kompleksu klasztornego z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika

Zwiedzanie kompleksu klasztornego z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika

21 lutego 2022 roku w Przemyślu odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego pt. „ZA MUREM”. Co roku tego dnia, przewodnicy PTTK udostępniają mieszkańcom miejsca zazwyczaj niedostępne dla zwiedzających.

Podczas tegorocznego, trzynastego Dnia Przewodnika, odbywającego się w Przemyślu, dzięki uprzejmości ojców franciszkanów reformatów, każdy chętny mógł bezpłatnie zwiedzić zakamarki kościoła p.w. św. Antoniego i klasztoru ojców Franciszkanów – OFM (Reformatów).

Zwiedzanie rozpoczęto od placu przykościelnego, na którym opowiedziano przybyłym o tajemnicach skrywanych w tym niepozornym zaułku. Można było dowiedzieć się, jak powstała różnica poziomów gruntu widoczna idealnie z miejsca, w którym rozpoczęła się trasa zwiedzania. Opowiedziano również historię murów kościelnych, przedstawiono sylwetkę Stanisława Majerskiego, który jest twórcą Drogi Krzyżowej oraz ojca Krystyna Szykowskiego, postaci uwiecznionej na najstarszym przemyskim pomniku. Nie wszyscy też zdawali sobie sprawę, że stali na terenie dawnego cmentarza, który został zlikwidowany podczas zaboru austriackiego.

We wnętrzach świątyni przewodnicy opowiedzieli o skromności kościołów reformackich. Zgodnie z regułą św. Franciszka i sposobem życia zakonników, ich świątynie były zawsze małe, skromne, bez zbędnych polichromii i dodatków. Wszystkie innowacje, które można zobaczyć we wnętrzach są już wytworem XIX wieku, gdy nastąpiła liberalizacja zasad. Wtedy pojawiły się polichromie, kaplica boczna i kruchta, dobudowana we frontalnej części kościoła.

Kolejnym przystankiem był przedsionek, w którym znajdują się obrazy przedstawiające sceny z życia ojca Krystyna Szykowskiego – obrońcy Przemyśla i kościoła św. Antoniego – mające miejsce w 1672 roku. Postać niezwykle interesująca i upamiętniona w kilku miejscach ze względu na fakt wystąpienia przeciwko nieprzyjacielskim wojskom turecko-tatarsko-kozackim.

Po przejściu do zakrystii zwiedzający poznali historię Andrzeja Maksymiliana Fredry, dobrodzieja klasztoru, ale jednocześnie postaci niezwykle ważnej i poważanej w całej Rzeczpospolitej XVII wieku. Pisarz, polityk, marszałek sejmu i fundator kościołów oraz klasztorów w jednym, pochowany w podziemiach kościoła św. Antoniego, był osobą, która zapisała się na kartach historii. Oryginalna tablica epitafijna w języku łacińskim pozwoliła na chwilkę cofnąć się w czasie i przybliżyć tę niesamowitą postać.

Na mieszkańców czekały również niespodzianki w postaci odrestaurowanego niedawno chóru zakonnego, w którym ojciec gwardian Cyprian odpowiadał na pytania dociekliwych odwiedzających.

Po przejściu korytarzami klauzury zakonnej, uczestnicy wydarzenia mogli spotkać się z sobowtórem Andrzeja Maksymiliana Fredry, który nad misą pierogów, debatował z zakonnikiem, w którego rolę wcielił się o. Robert, o wyższości jadła zakonnego nad tym sejmowym.

Frekwencja podczas tegorocznego Dnia Przewodnika zaskoczyła wszystkich, nawet organizatorów. Kilkaset osób zostało oprowadzonych w ciągu czterech godzin przez kilkunastu przewodników PTTK. Dzięki dokładnie zaplanowanemu programowi zwiedzania każdy miał możliwość zobaczenia wszystkich punktów trasy.

Tak pozytywny odzew dotyczący wydarzenia stał się motorem napędowym do organizacji kolejnych, równie ciekawych tras zwiedzania. Przewodnicy PTTK już przygotowują niespodzianki na kolejny rok!
Patronat nad obchodami objął Prezydent Miasta Przemyśla i Starosta Powiatu Przemyskiego oraz udzielili finansowego wparcia, na pokrycie kosztów organizacyjnych.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w kwietniu 2024: Elżbieta Gnejek Anna Renner Aleksandra Królikowska   Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony