Zachęta Metropolity Przemyskiego do modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie

Zachęta Metropolity Przemyskiego do modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie

Czcigodni Księża, Osoby życia konsekrowanego, Bracia i Siostry!

W „Apelu katolickich biskupów Polski i Ukrainy o poszukiwaniu dialogu i porozumienia w celu zażegnania niebezpieczeństwa działań wojennych”, pasterze Kościoła napisali: Gdy wybucha wojna, staje się „bezsensowną rzezią”, „ryzykiem, od którego nie ma odwrotu”, która niszczy teraźniejszość i zagraża przyszłości ludzi: „Przez pokój nic nie ginie, przez wojnę można utracić wszystko”. W ostatecznym rozrachunku wojna jest zawsze porażką ludzkości. Jest wyrazem barbarzyństwa i całkiem nieskutecznym narzędziem rozwiązywania nieporozumień.

W odpowiedzi na wezwanie Ojca Świętego Franciszka i biskupów, sygnatariuszy Apelu, zachęcam wszystkich wiernych, aby włączyli się w modlitwę o pokój na Ukrainie. Postarajmy się indywidualnie lub wspólnotowo, w naszych rodzinach i parafiach, zanosić pokorne wołanie do Boga, aby uchronił Ukrainę od tragedii konfliktów zbrojnych, niosących śmierć i dramat ludzkości. Zaproponujmy naszym bliskim i sąsiadom modlitwę (np. udział w Eucharystii, modlitwę różańcową, koronkę do Bożego Miłosierdzia, inną modlitwę), podjęcie postu lub innych uczynków pokutnych, ofiarowanych w intencji pokoju na Ukrainie i na świecie.

Księży Archidiecezji Przemyskiej proszę, aby w środę, 26 stycznia 2022 r., podczas każdej Mszy świętej, w modlitwie powszechnej umieścili wezwanie „o pokój na Ukrainie”. Ponadto zalecam odmówienie stosownej modlitwy na zakończenie Mszy świętej lub podczas zaplanowanego nabożeństwa, z zachowaniem norm liturgicznych.

W tym dniu, w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, zostanie odprawiona o godz. 18.00 Msza święta w intencji pokoju na Ukrainie. Zapraszam wiernych do wspólnej modlitwy oraz duchowej łączności za pośrednictwem Radia FARA.

Maryjo, Królowo pokoju, módl się za nami!

Z pasterskim błogosławieństwem,
✠ Adam Szal
Metropolita Przemyski

Modlitwa o pokój św. Jana Pawła II

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości. Niech już nie będzie więcej wojny – złej przygody, z której nie ma odwrotu, niech już nie będzie więcej wojny – kłębowiska walki i przemocy. Spraw, niech ustanie wojna, która zagraża Twoim stworzeniom na niebie, na ziemi i w morzu.

Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a poddaj przez Ducha Świętego nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne, w dialogu i cierpliwym wyczekiwaniu – bardziej owocne niż gwałtowne działania wojenne. Amen

św. Jan Paweł II

za: Archidiecezja Przemyska

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w styczniu 2024: Tadeusz Konefał Ryszard Biłas Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony