Zachęta Metropolity Przemyskiego do modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie

Zachęta Metropolity Przemyskiego do modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie

Czcigodni Księża, Osoby życia konsekrowanego, Bracia i Siostry!

W „Apelu katolickich biskupów Polski i Ukrainy o poszukiwaniu dialogu i porozumienia w celu zażegnania niebezpieczeństwa działań wojennych”, pasterze Kościoła napisali: Gdy wybucha wojna, staje się „bezsensowną rzezią”, „ryzykiem, od którego nie ma odwrotu”, która niszczy teraźniejszość i zagraża przyszłości ludzi: „Przez pokój nic nie ginie, przez wojnę można utracić wszystko”. W ostatecznym rozrachunku wojna jest zawsze porażką ludzkości. Jest wyrazem barbarzyństwa i całkiem nieskutecznym narzędziem rozwiązywania nieporozumień.

W odpowiedzi na wezwanie Ojca Świętego Franciszka i biskupów, sygnatariuszy Apelu, zachęcam wszystkich wiernych, aby włączyli się w modlitwę o pokój na Ukrainie. Postarajmy się indywidualnie lub wspólnotowo, w naszych rodzinach i parafiach, zanosić pokorne wołanie do Boga, aby uchronił Ukrainę od tragedii konfliktów zbrojnych, niosących śmierć i dramat ludzkości. Zaproponujmy naszym bliskim i sąsiadom modlitwę (np. udział w Eucharystii, modlitwę różańcową, koronkę do Bożego Miłosierdzia, inną modlitwę), podjęcie postu lub innych uczynków pokutnych, ofiarowanych w intencji pokoju na Ukrainie i na świecie.

Księży Archidiecezji Przemyskiej proszę, aby w środę, 26 stycznia 2022 r., podczas każdej Mszy świętej, w modlitwie powszechnej umieścili wezwanie „o pokój na Ukrainie”. Ponadto zalecam odmówienie stosownej modlitwy na zakończenie Mszy świętej lub podczas zaplanowanego nabożeństwa, z zachowaniem norm liturgicznych.

W tym dniu, w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, zostanie odprawiona o godz. 18.00 Msza święta w intencji pokoju na Ukrainie. Zapraszam wiernych do wspólnej modlitwy oraz duchowej łączności za pośrednictwem Radia FARA.

Maryjo, Królowo pokoju, módl się za nami!

Z pasterskim błogosławieństwem,
✠ Adam Szal
Metropolita Przemyski

Modlitwa o pokój św. Jana Pawła II

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości. Niech już nie będzie więcej wojny – złej przygody, z której nie ma odwrotu, niech już nie będzie więcej wojny – kłębowiska walki i przemocy. Spraw, niech ustanie wojna, która zagraża Twoim stworzeniom na niebie, na ziemi i w morzu.

Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a poddaj przez Ducha Świętego nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne, w dialogu i cierpliwym wyczekiwaniu – bardziej owocne niż gwałtowne działania wojenne. Amen

św. Jan Paweł II

za: Archidiecezja Przemyska

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w 2024: Elżbieta Gnejek Leokadia Nycz Elżbieta Grzejek Anna Renner Aleksandra Królikowska Elżbieta Sierańska Marek Fedorowicz Janusz Majewski Roman Gawlik Elżbieta Kowalczyk Tomasz Daniszewski Andrzej Cap Ryszard Góral     Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony