Zakończenie renowacji obrazu Matki Bożej Niepokalanej (1857 r.)

Zakończenie renowacji obrazu Matki Bożej Niepokalanej (1857 r.)

7 grudnia 2021 r. zostały zakończone prace konserwatorskie, których przedmiotem był obraz olejny na płótnie przedstawiający Matkę Bożą Niepokalaną autorstwa fr. Dydaka Baturyny.

Obraz namalowany w stylu klasycystycznym przed rozpoczęciem prac był w bardzo złym stanie. Widoczne był wykruszenia, złuszczenia, przetarcia i ubytki warstwy malarskiej oraz dziury na całej powierzchni lica. Płótno było mocno pofalowane i zniekształcone, a ramy pełne dziur po drewnojadach.

Na obrazie Matka Boża stoi na obłokach, głowę ma przechyloną na prawo, okolona dwunastoma gwiazdami i rozproszoną światłością. Długie, ciemne włosy w puklach spływają na ramiona. Suknia w odcieniach różu z okrągłym wycięciem, przepasana paskiem. Na ramionach ma ciemnobłękitny płaszcz. U stóp Matki Bożej widnieje miniaturowy pejzaż.

Podczas prowadzenia prac, po wyciągnięciu z ram i rozprostowaniu płótna okazało się, że datowanie dzieła, dosyć nieprecyzyjne (XVIII/XIX w.) można dokładnie określić, ponieważ ukazała się w prawym dolnym rogu data 1857 oraz imię i nazwisko autora. Okazał się nim fr. Dydak Baturyna, znany z innych dzieł wiszących w tutejszym klasztorze m.in. serii o tematyce franciszkańskiej (5 płócien) przedstawiających wydarzenia z życia św. Franciszka oraz cyklu obrazów przedstawiających świętych i błogosławionych zakonu serafickiego.

Renowacja obrazu Matki Bożej Niepokalanej trwała dwa lata i podzielona była na 2 etapy – faza techniczna (2020r.) oraz techniczno-estetyczna (2021r.).

Pani konserwator mgr Magdalena Hawajska włożyła wiele czasu i serca, by nadać pierwotnego blasku dziełu, które wcześniej było umieszczone dyskretnie w jednym z korytarzy klasztornych, a obecnie wisi w chórze zakonnym, znajdując właściwe dla siebie miejsce.

Jako gwardian klasztoru pragnę gorąco podziękować wszystkim osobom i instytucjom, którym zależy na zachowaniu i trwałości naszego dziedzictwa. Dziękuję Pani Konserwator Województwa Podkarpackiego Beacie Kot oraz Panu Wicemarszałkowi Województwa Podkarpackiego Piotrowi Pilchowi. Dzięki zaangażowaniu instytucji, takich jak: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego udało się sfinalizować konserwację obrazu, którą przeprowadziła Pani mgr Magdalena Hawajska.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Wybór nowego Zarządu Prowincji

Wybór nowego Zarządu Prowincji

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w kwietniu 2023: Waleria Pomianek, Maria Góra, Stanisław Dubiel; Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
  • włoski - o. Cyprian
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony