Zakończenie renowacji obrazu Matki Bożej Niepokalanej (1857 r.)

Zakończenie renowacji obrazu Matki Bożej Niepokalanej (1857 r.)

7 grudnia 2021 r. zostały zakończone prace konserwatorskie, których przedmiotem był obraz olejny na płótnie przedstawiający Matkę Bożą Niepokalaną autorstwa fr. Dydaka Baturyny.

Obraz namalowany w stylu klasycystycznym przed rozpoczęciem prac był w bardzo złym stanie. Widoczne był wykruszenia, złuszczenia, przetarcia i ubytki warstwy malarskiej oraz dziury na całej powierzchni lica. Płótno było mocno pofalowane i zniekształcone, a ramy pełne dziur po drewnojadach.

Na obrazie Matka Boża stoi na obłokach, głowę ma przechyloną na prawo, okolona dwunastoma gwiazdami i rozproszoną światłością. Długie, ciemne włosy w puklach spływają na ramiona. Suknia w odcieniach różu z okrągłym wycięciem, przepasana paskiem. Na ramionach ma ciemnobłękitny płaszcz. U stóp Matki Bożej widnieje miniaturowy pejzaż.

Podczas prowadzenia prac, po wyciągnięciu z ram i rozprostowaniu płótna okazało się, że datowanie dzieła, dosyć nieprecyzyjne (XVIII/XIX w.) można dokładnie określić, ponieważ ukazała się w prawym dolnym rogu data 1857 oraz imię i nazwisko autora. Okazał się nim fr. Dydak Baturyna, znany z innych dzieł wiszących w tutejszym klasztorze m.in. serii o tematyce franciszkańskiej (5 płócien) przedstawiających wydarzenia z życia św. Franciszka oraz cyklu obrazów przedstawiających świętych i błogosławionych zakonu serafickiego.

Renowacja obrazu Matki Bożej Niepokalanej trwała dwa lata i podzielona była na 2 etapy – faza techniczna (2020r.) oraz techniczno-estetyczna (2021r.).

Pani konserwator mgr Magdalena Hawajska włożyła wiele czasu i serca, by nadać pierwotnego blasku dziełu, które wcześniej było umieszczone dyskretnie w jednym z korytarzy klasztornych, a obecnie wisi w chórze zakonnym, znajdując właściwe dla siebie miejsce.

Jako gwardian klasztoru pragnę gorąco podziękować wszystkim osobom i instytucjom, którym zależy na zachowaniu i trwałości naszego dziedzictwa. Dziękuję Pani Konserwator Województwa Podkarpackiego Beacie Kot oraz Panu Wicemarszałkowi Województwa Podkarpackiego Piotrowi Pilchowi. Dzięki zaangażowaniu instytucji, takich jak: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego udało się sfinalizować konserwację obrazu, którą przeprowadziła Pani mgr Magdalena Hawajska.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w kwietniu 2024: Elżbieta Gnejek Anna Renner Aleksandra Królikowska   Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony