Transitus – nabożeństwo upamiętniające śmierć św. Franciszka z Asyżu

Transitus – nabożeństwo upamiętniające śmierć św. Franciszka z Asyżu

Wszystkie Trzy Rodziny Franciszkańskie na całym świecie, zgodnie z tradycją, w wigilię śmierci św. Franciszka (a było to 3 października 1226 r) gromadzą się na nabożeństwie zwanym „Transitus”, które upamiętnia śmierć Biedaczyny z Asyżu.

Św. Bonawentura w „Życiorysie większym” napisał, że św. Franciszek tuż przed śmiercią przywołał do siebie braci, pobłogosławił ich i polecił by trwali w bojaźni Bożej. Poprosił o odczytanie fragmentu Ewangelii wg św. Jana, rozpoczynającego się od słów „Było to przed Świętem Paschy…” (J 13,1). Następnie zaczął odmawiać Psalm 142 „Głośno wołam do Pana, głośno błagam Pana”. Swoje życie zakończył mówiąc: „Na mnie czekają sprawiedliwi, aż mnie wynagrodzisz”.

W niedzielny wieczór, 3 października, w czasie nabożeństwa „Transitus” wspólnota klasztorna, członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz wierni, zgromadzeni przed ołtarzem św. Franciszka z Asyżu uczestniczyliśmy w tym podniosłym momencie upamiętniającym chwalebną śmierć św. Franciszka. Trzymając w dłoniach zapalone świece i wspominając ostatnie chwile życia Świętego dziękowaliśmy za tego niezwykłego Przewodnika w drodze do Boga, który do końca ukochał Stwórcę i wszystkie stworzenia, a nawet śmierć nazywał swoją siostrą bo prowadzi ludzi do Pana.

Nabożeństwo pod przewodnictwem o. Tadeusza zakończyło się uroczystym błogosławieństwem relikwiami św. Franciszka z Asyżu.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w 2024: Elżbieta Gnejek Leokadia Nycz Elżbieta Grzejek Anna Renner Aleksandra Królikowska Elżbieta Sierańska Marek Fedorowicz Janusz Majewski Roman Gawlik Elżbieta Kowalczyk Tomasz Daniszewski Andrzej Cap Ryszard Góral     Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony