25-lecie Samodzielnego Kręgu Stowarzyszenia Szarych Szeregów im. Jana Kruka w Przemyślu

25-lecie Samodzielnego Kręgu Stowarzyszenia Szarych Szeregów im. Jana Kruka w Przemyślu

„Harcerze w Szarych Szeregach, spod znaku lilijki i krzyża. Walczyli o Polskę, gdy wojny czas nastał, ich czyny dziś sławi Ojczyzna.”

Obchody ćwierćwiecza Kręgu rozpoczęły się w najwłaściwszy dla tego wydarzenia sposób – Mszą świętą. O. Tadeusz w wygłoszonej homilii podkreślił duży przywilej, dzisiejszej młodzieży, która jako jedno z ostatnich pokoleń może czerpać wiedzę bezpośrednio od świadków tej historii.

W tym roku mija 25 lat od powołania Kręgu Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Przemyślu, ale jakie właściwie były jego początki? Jak wspomina harcmistrzyni Alicja Kasprowicz – członkini kręgu: „Wydaje się, że nie tak dawno szukaliśmy się nawzajem, zabiegaliśmy o dokumenty potwierdzające nasz udział w konspiracji harcerskiej w Armii Krajowej. Nasz weryfikator – śp. druh harcmistrz Tadeusz Dobrowolski pseudonim „Watra”, „Ignac” – surowo, choć życzliwie sprawdzał naszą autentyczność konspiracyjną i wysyłał swoje opinie do Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Warszawie. (…) Zaczęło się od listu, który Mieczysław Góździoł napisał do Mariana Kasprowicza. W liście tym dh. Mieczysław poddał myśl zorganizowania zlotu, z okazji 50-lecia powstania I Szczepu przy Gimnazjum i Liceum im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu, którego komendantem był dh. phm. Jan Kruk (w kruchcie naszego kościoła widnieje tablica pamiątkowa poświęcona osobie dh. phm. Jana Kruka).” To właśnie jego imię nosi dzisiejszy przemyski Krąg. „Rozpoczął on swoją działalność prowadząc gromadę zuchową, a kiedy dla jej członków przyszedł czas złożenia przyrzeczenia i wstąpienia w szeregi drużyny harcerskiej nieoczekiwanie nastał czas wojny i okupacji, nie oznaczało to jednak dla dh. Janka przerwania pracy, wykazując się niezwykłą odwagą podążył on za wyznawanymi wartościami i zorganizował przemyską działalność konspiracyjną w kościele o.o. Reformatów. Druh drużynowy dbał, by zachowane były zasady konspiracyjnej dyskrecji, z rozwagą dopuszczał swoich młodych wychowanków do wykonywania czynności, niekiedy nawet o charakterze wojskowym. Druh Jan Kruk w czasie okupacji był nie tylko drużynowym drużyny Szarych Szeregów, ale też żołnierzem Armii Krajowej, a potem ROAK i uczestniczył w II Konspiracji harcerskiej. (…) Aby ocalić od zapomnienia Jego działalność, druhowie z Szarych Szeregów Kręgu „Przemyśl” obrali Druha Jana Kruka za swojego patrona”.

Z tej właśnie okazji, aby pamięć o naszych bohaterach oraz wydarzeniach tamtych czasów pozostała ciągle żywa, po uroczystej Mszy w kościele o.o. Reformatów, w auli I LO odbyła się dalsza część obchodów 25-lecia Przemyskiego Kręgu: Sam. Kinga Korniak i sam. Joanna Karpińska przygotowały uroczystą akademię wspominającą historię Szarych Szeregów.

Dodatkowym elementem była wystawa przygotowana przez pwd. Sandrę Kuc, przy wykorzystaniu materiałów stworzonych przez ś.p. hm. Romana Taworskiego, dzięki, której zgromadzeni goście mogli poznać historię członków Samodzielnego Kręgu Stowarzyszenia Szarych Szeregów im. Jana Kruka w Przemyślu, którymi obecnie są: Guździoł Mieczysław, Kasprowicz Alicja, Kasprowicz Marian, Klepacki Dionizy, Krawiec Zdzisław, Mańkowska Janina, Osada Marian, Pieliszko Jan, Rosiak Janina, Rozkoszny Teresa, Taworska Mieczysława i Włodek Leszek.

autorka tekstu: sam. Katarzyna Trzaska

Zdjęcia: phm. Kamil Zajezierski i pwd. Wiktoria Chudzio

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w 2024: Elżbieta Gnejek Leokadia Nycz Elżbieta Grzejek Anna Renner Aleksandra Królikowska Elżbieta Sierańska Marek Fedorowicz Janusz Majewski Roman Gawlik Elżbieta Kowalczyk Tomasz Daniszewski Andrzej Cap Ryszard Góral     Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony