Maryjne rośliny i zwierzęta w Kalwarii Pacławskiej

Maryjne rośliny i zwierzęta w Kalwarii Pacławskiej

Drugi raz z rzędu parafia i klasztor św. Antoniego w Przemyślu, we współpracy z miejscowym Towarzystwem Przyjaciół Nauk, organizuje pod koniec sierpnia wykłady naukowe dla wszystkich chętnych mieszkańców parafii i miasta. Podobnie jak w roku ubiegłym, rozpoczęto je w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, tj. 26 sierpnia o godz. 16.30, prelekcją dr Małgorzaty Wilguckiej pt. „Święte rośliny Kalwarii Pacławskiej w perspektywie antropologii kulturowej”.

Spotkanie otworzył gwardian klasztoru, o. Cyprian Mazurek OFM, przypominając znaczenie sierpnia jako miesiąca maryjnego. Prelegentka, w bardzo bogato ilustrowanym wykładzie pokazała, jak tradycja ludowa okolic Kalwarii (a szerzej Podkarpacia) powiązała miejscowe rośliny (krzewy, kwiaty, drzewa) oraz zwierzęta i ptaki z apokryficznymi a niekiedy popularnymi i nie mającymi żadnych związków ze starożytnością opowieściami o Maryi i Świętej Rodzinie. Kalwaria Pacławska, ze względu na usytuowanie w niej sanktuarium maryjnego pełna jest tego typu symboliki – niekiedy bardzo lokalnej, a niekiedy – co udowodniła prelegentka – posiadającej swoje powiązania nie tylko z kulturą ludową polską i środkowoeuropejską, ale i chrześcijańską na całym świecie.

Całość prowadził dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ. Spotkanie było doskonałą okazją nie tylko do poznania wielu interesujących wątków z zakresu tradycji i religijności maryjnej Podkarpacia, ale – jak zawsze – do dobrych, kuluarowych rozmów.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w kwietniu 2024: Elżbieta Gnejek Anna Renner Aleksandra Królikowska   Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony