Maryjne rośliny i zwierzęta w Kalwarii Pacławskiej

Maryjne rośliny i zwierzęta w Kalwarii Pacławskiej

Drugi raz z rzędu parafia i klasztor św. Antoniego w Przemyślu, we współpracy z miejscowym Towarzystwem Przyjaciół Nauk, organizuje pod koniec sierpnia wykłady naukowe dla wszystkich chętnych mieszkańców parafii i miasta. Podobnie jak w roku ubiegłym, rozpoczęto je w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, tj. 26 sierpnia o godz. 16.30, prelekcją dr Małgorzaty Wilguckiej pt. „Święte rośliny Kalwarii Pacławskiej w perspektywie antropologii kulturowej”.

Spotkanie otworzył gwardian klasztoru, o. Cyprian Mazurek OFM, przypominając znaczenie sierpnia jako miesiąca maryjnego. Prelegentka, w bardzo bogato ilustrowanym wykładzie pokazała, jak tradycja ludowa okolic Kalwarii (a szerzej Podkarpacia) powiązała miejscowe rośliny (krzewy, kwiaty, drzewa) oraz zwierzęta i ptaki z apokryficznymi a niekiedy popularnymi i nie mającymi żadnych związków ze starożytnością opowieściami o Maryi i Świętej Rodzinie. Kalwaria Pacławska, ze względu na usytuowanie w niej sanktuarium maryjnego pełna jest tego typu symboliki – niekiedy bardzo lokalnej, a niekiedy – co udowodniła prelegentka – posiadającej swoje powiązania nie tylko z kulturą ludową polską i środkowoeuropejską, ale i chrześcijańską na całym świecie.

Całość prowadził dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ. Spotkanie było doskonałą okazją nie tylko do poznania wielu interesujących wątków z zakresu tradycji i religijności maryjnej Podkarpacia, ale – jak zawsze – do dobrych, kuluarowych rozmów.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w 2024: Elżbieta Gnejek Leokadia Nycz Elżbieta Grzejek Anna Renner Aleksandra Królikowska Elżbieta Sierańska Marek Fedorowicz Janusz Majewski Roman Gawlik Elżbieta Kowalczyk Tomasz Daniszewski Andrzej Cap Ryszard Góral     Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony