Braterskie spotkanie
Do przemyskiego klasztoru wracam zawsze z radością i sentymentem. 2 maja, w niedzielę po południu odwiedziłem go z naszym Ojcem Duchownym, o. Cyprianem Morycem oraz trzema braćmi z kursu I. Gwardian wspólnoty, o. Cyprian Mazurek, przyjął nas po bratersku i opowiadał historię klasztoru oraz dzieje związane z postacią Maksymiliana Fredry oraz o. Krystyna Szykowskiego, który brał udział w zwycięskiej bitwie pod Kormanicami w 1672 roku. Dzięki uprzejmości o. Gwardiana mieliśmy okazję zobaczyć obrazy ostatniego rokokowego artysty, zasłużonego dla obu prowincji naszego Zakonu – brata Dydaka Baturyny. Obejrzeliśmy serię obrazów przedstawiającą sceny z życia św. Franciszka z Asyżu oraz Niepokalane Poczęcie NMP, Matka Boża Bolesna, św. Dydak z Alcali, kilka wizerunków świętych franciszkańskich oraz dwa obrazy w refektarzu: Ekstaza św. Franciszka i Komunia św. Bonawentury.
Dorobek artystyczny br. Dydaka znajduje się w wielu klasztorach naszych prowincji, ponieważ wstępując do Zakonu br. Dydak rozpoczął formację w galicyjskiej prowincji reformatów, a w 1862 roku przeszedł do galicyjskiej prowincji bernardynów. Jego obrazy można zobaczyć również w klasztorze leżajskim (seria Siedem Sakramentów), w Kalwarii Zebrzydowskiej, w Jarosławiu i w Bieczu. Jest to ważna, choć mało znana postać, zasłużona dla dziedzictwa naszych prowincji zakonnych. Jego obrazy pełnią funkcję katechetyczno-dydaktyczną, wzorowane na znanych grafikach Klauberów czy Poussin’a.
Na ręce Ojca Gwardiana i miejscowej Wspólnoty Braci Mniejszych składam serdeczne Bóg zapłać. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń między prowincjalnych, wiedzy na temat historii obu prowincji zakonnych oraz podtrzymania relacji braterskich.
Z franciszkańskim pozdrowieniem: Pokój i Dobro!