Artykuły z dziejów reformatów w tomie wydanym przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Artykuły z dziejów reformatów w tomie wydanym przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Fons omnis honesti — o literaturze w służbie wartości: tradycja antyczna, kultura ziemiańska, encyklopedyzm i komunikacja. Studia ofiarowane Profesor Marii Wichowej w 70. rocznicę urodzin i 45. rocznicę pracy naukowej i dydaktycznej, red. Michał Kuran, Łódź 2020, „Analecta Literackie i Językowe”, t. XIV, to tom, w którym przyjaciele i współpracownicy łódzkiej historyczki literatury postanowili oddać jej hołd i wyrazić swoją sympatię. Wśród nich nie brak i osób, związanych z Towarzystwem Przyjaciół Nauk w Przemyślu, którego członkiem honorowym jest p. prof. Wichowa.

      Dwa z zamieszczonych artykułów dotyczą historii reformatów. Dr Magdalena Kuran przypomniała postać jednego z najlepszych późnobarokowych kaznodziejów o. Antoniego Węgrzynowicza OFM i tym samym uwypukliła rolę reformatów w kształtowaniu pobożności mieszkańców Rzeczypospolitej w I połowie XVIII w. O rękopisie zbioru kazań reformata Antoniego Węgrzynowicza „Melodyja Ś[więtego] Kazimierza” – spostrzeżenia i uwagi (s. 271 – 293), to kolejny przykład tekstu, opartego o bogate zbiory Archiwum naszej Prowincji.

      Z kolei prof. Tomasz Pudłocki tym razem wziął na warsztat to, co pomijane i niekiedy wydaje się niepotrzebne. W artykule Marginesy pamięci? Odręczne wpisy w książkach jako źródło historyczne na przykładzie starodruków z biblioteki klasztoru oo. Franciszkanów OFM (Reformatów) w Przemyślu (s. 203–216) rekonstruuje grono posiadaczy ksiąg, które z czasem stały się częścią starej biblioteki naszego klasztoru.

      Obszerna publikacja, bardzo starannie wydana, stanowi przykład wdzięczności wobec dokonań Prof. Marii Wichowej. To, że wśród ofiarowanych jej teksów znalazły się również te, traktujące o dziejach naszej wspólnoty i prowincji, cieszy, bo pokazuje, że przeszłość reformacka to wciąż niewyczerpane źródło inspiracji. 

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 8.00
 w miesiącu październik: + Wacław Korab   Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 18.00
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony