„Rocznik Przemyski. Historia” o dziejach klasztoru

„Rocznik Przemyski. Historia” o dziejach klasztoru

Drugi rok z rzędu Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu w „Roczniku Przemyskim. Historia” opublikowało materiały do dziejów naszego klasztoru. Tym razem w tomie 56 za rok 2020 prof. Tomasz Pudłocki ogłosił artykuł Przemyśl czasów I wojny światowej w oczach o. Eustachego Wernera OFM (s. 161–186). Jest to kolejny tekst autora odnoszący się do dziejów Prowincji Matki Bożej Anielskiej w XX w. , który – ze względu na popularność tematyki odnoszącej się do Twierdzy Przemyśl – może zainteresować czytelników.

Poza obszernym wstępem w teście autor przytoczył relację o. Wernera o życiu klasztornym w oblężonej przez Rosjan Twierdzy, kronikę klasztoru, a także listy gwardiana przemyskiego pisane do prowincjała. Źródła przynoszą kilka nowych wzmianek, pomijanych w dotychczasowej literaturze – o wizytach w klasztorze bpa Konstantego Czechowicza, infułata Jakuba Federkiewicza oraz miejscowych urzędników. Potwierdzają one też kilkutygodniowy pobyt w Przemyślu, zdobytym przez Rosjan, znanego rosyjskiego uczonego Jewheniła F. Szmurły. Same dane dotyczące liczby stacjonujących w klasztorze oficerów i żołnierzy też nie były do tej pory znane. Z kolei sądząc po opisach walk i przytoczonych detalach, o. Werner musiał wiadomości czerpać od licznych oficerów i kapelanów wojskowych – nawet jeśli część informacji, które podał były nieścisłe. Pomimo iż był jedynym kapłanem-zakonnikiem w małej wspólnocie, z zapisów wyłania się obraz człowieka, który mimo wielu przeciwności i szoku pierwszych tygodni wojny umiał odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Warto podkreślić, że otwartość, umiejętność współpracy z ludźmi reprezentującymi rozmaite profesje, a także spolegliwość spowodowały, że o. Werner, mimo wieku, pozostał gwardianem przez jedenaście lat. Cieszył się zatem zaufaniem przełożonych, którzy tak długo utrzymywali go na stanowisku przełożonego klasztoru przemyskiego w trudnych czasach Wielkiej Wojny i pierwszych, trudnych lat powojennych, zwłaszcza że młodszych i ambitnych zakonników na pewno nie brakowało.

Pozostaje liczyć na to, że udana i bogata współpraca między naszym klasztorem a Towarzystwem Przyjaciół Nauk w Przemyślu będzie kontynuowana i przyniesie owoce w postaci kolejnych, interesujących i pożytecznych inicjatyw.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w 2024: Elżbieta Gnejek Leokadia Nycz Elżbieta Grzejek Anna Renner Aleksandra Królikowska Elżbieta Sierańska Marek Fedorowicz Janusz Majewski Roman Gawlik Elżbieta Kowalczyk Tomasz Daniszewski Andrzej Cap Ryszard Góral     Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony