Inauguracja obchodów 400-lat powstania Prowincji Matki Bożej Anielskiej

Inauguracja obchodów 400-lat powstania Prowincji Matki Bożej Anielskiej

W czwartek (25 III 2021) w naszym klasztorze w Zakliczynie odbyła się inauguracja obchodów jubileuszu 400-lecia powstania naszej Prowincji Zakonnej Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych. Z tej okazji Uroczystą Mszę Świętą odprawił Ks. Biskup Andrzej Jeż z Tarnowa. W uroczystości uczestniczył o. Prowincjał Jacek Koman z Zarządem Prowincji oraz współbracia z wielu polskich klasztorów.

Implantacja na ziemiach polskich Zakonu Braci Mniejszych Ściślejszej Obserwancji – Reformatów miała miejsce w Pińczowie, gdzie na zaproszenie Zygmunta Myszkowskiego, marszałka wielkiego koronnego, przybyli w 1605 roku do Mirowa, aby osiedlić się przy zbudowanej dla nich prowizorycznej drewnianej kaplicy. Niestety w krótkim czasie mirowscy Reformaci musieli opuścić klasztor i Polskę; stało się tak w 1608 r. wskutek dekretu nuncjusza Simonetty, którego inspirowali w tym celu Obserwanci nazywani popularnie Bernardynami. Ponowne osiedlenie w Pińczowie Braci Mniejszych nastąpiło w roku 1683.

Kasztelan sądecki Zygmunt Tarło, z grupą wybitniejszych osobistości pisał do papieża Grzegorza XV, aby pozwolił Braciom Mniejszym – Reformatom osiedlić się w Polsce. Gdy ci przybyli do kraju, jako pierwszy wystąpił w 1621 r. z propozycją wystawienia im klasztoru w Zakliczynie nad Dunajcem. Franciszkanie przybyli tam dnia 19 czerwca 1622 r., wprowadzeni przez syna fundatora Andrzeja Tarło. W 1621 r. przybył do Polski o. Aleksander z Padwy (Patavinus), mianowany przez papieża Grzegorza XV komisarzem apostolskim dla założenia franciszkańskiej „ściślejszej obserwancji”. W czasie kapituły w Zakliczynie nad Dunajcem w dniu 3 czerwca 1623 r., o. Aleksander z Padwy założył dwie kustodie (prowincje w początkowym okresie): małopolską pw. Matki Bożej Anielskiej oraz wielkopolską pw. św. Antoniego. Do kustodii małopolskiej weszły wtedy trzy klasztory: w Gliwicach, Zakliczynie i Wieliczce. W latach 1624 – 1633 przyjętych zostało siedem dalszych fundacji: w Bieczu, Krakowie, Solcu nad Wisłą, Kazimierzu Dolnym, Przemyślu, Lwowie i Stopnicy.

Dnia 12 maja 1639 r. papież Urban VIII podniósł te kustodie (oraz włoskie kustodie „ściślejszej obserwancji”) do godności prowincji.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w kwietniu 2024: Elżbieta Gnejek Anna Renner Aleksandra Królikowska   Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony