Inauguracja obchodów 400-lat powstania Prowincji Matki Bożej Anielskiej

Inauguracja obchodów 400-lat powstania Prowincji Matki Bożej Anielskiej

W czwartek (25 III 2021) w naszym klasztorze w Zakliczynie odbyła się inauguracja obchodów jubileuszu 400-lecia powstania naszej Prowincji Zakonnej Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych. Z tej okazji Uroczystą Mszę Świętą odprawił Ks. Biskup Andrzej Jeż z Tarnowa. W uroczystości uczestniczył o. Prowincjał Jacek Koman z Zarządem Prowincji oraz współbracia z wielu polskich klasztorów.

Implantacja na ziemiach polskich Zakonu Braci Mniejszych Ściślejszej Obserwancji – Reformatów miała miejsce w Pińczowie, gdzie na zaproszenie Zygmunta Myszkowskiego, marszałka wielkiego koronnego, przybyli w 1605 roku do Mirowa, aby osiedlić się przy zbudowanej dla nich prowizorycznej drewnianej kaplicy. Niestety w krótkim czasie mirowscy Reformaci musieli opuścić klasztor i Polskę; stało się tak w 1608 r. wskutek dekretu nuncjusza Simonetty, którego inspirowali w tym celu Obserwanci nazywani popularnie Bernardynami. Ponowne osiedlenie w Pińczowie Braci Mniejszych nastąpiło w roku 1683.

Kasztelan sądecki Zygmunt Tarło, z grupą wybitniejszych osobistości pisał do papieża Grzegorza XV, aby pozwolił Braciom Mniejszym – Reformatom osiedlić się w Polsce. Gdy ci przybyli do kraju, jako pierwszy wystąpił w 1621 r. z propozycją wystawienia im klasztoru w Zakliczynie nad Dunajcem. Franciszkanie przybyli tam dnia 19 czerwca 1622 r., wprowadzeni przez syna fundatora Andrzeja Tarło. W 1621 r. przybył do Polski o. Aleksander z Padwy (Patavinus), mianowany przez papieża Grzegorza XV komisarzem apostolskim dla założenia franciszkańskiej „ściślejszej obserwancji”. W czasie kapituły w Zakliczynie nad Dunajcem w dniu 3 czerwca 1623 r., o. Aleksander z Padwy założył dwie kustodie (prowincje w początkowym okresie): małopolską pw. Matki Bożej Anielskiej oraz wielkopolską pw. św. Antoniego. Do kustodii małopolskiej weszły wtedy trzy klasztory: w Gliwicach, Zakliczynie i Wieliczce. W latach 1624 – 1633 przyjętych zostało siedem dalszych fundacji: w Bieczu, Krakowie, Solcu nad Wisłą, Kazimierzu Dolnym, Przemyślu, Lwowie i Stopnicy.

Dnia 12 maja 1639 r. papież Urban VIII podniósł te kustodie (oraz włoskie kustodie „ściślejszej obserwancji”) do godności prowincji.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Wybór nowego Zarządu Prowincji

Wybór nowego Zarządu Prowincji

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w kwietniu 2023: Waleria Pomianek, Maria Góra, Stanisław Dubiel; Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
  • włoski - o. Cyprian
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony