Renowacja obrazu Matki Bożej Niepokalanie Poczętej (faza I)

Renowacja obrazu Matki Bożej Niepokalanie Poczętej (faza I)

Dnia 16 października w pracowni Pani mgr Magdaleny Hawajskiej odbył się odbiór konserwatorski obrazu Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z tutejszego klasztoru. Obraz, przed rozpoczęciem prac, był w bardzo złym stanie z uwagi na liczne przetarcia, ubytki warstwy malarskiej, zabrudzenia i dziury w strukturze obrazu, które wymusiły konieczność przeprowadzenia renowacji.

Na pierwszy rzut oka obraz, z uwagi na jego stan nie pozwalał dopatrzeć się wielu detali, a kolorystyka sprawiała wrażenie szarej i nieciekawej. Gruba warstwa zanieczyszczeń uniemożliwiała odkrycie oryginalnej kolorystyki i dlatego obraz nie przyciągał uwagi oglądających. Wszystko zmieniło się po zakończeniu I fazy konserwacji technicznej, która odsłoniła tajemnice obrazu – nie tylko wizerunek Matki Bożej z pięknymi i wyrazistymi kolorami, ale również autora i datę powstania dzieła.

Jako gwardian klasztoru dziękuję za zaangażowanie wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do rozpoczęcia prac i stopniowego przywracania pierwotnego blasku wizerunkowi Matki Bożej Niepokalanie Poczętej widocznej na obrazie.

Specjalne podziękowania należą się parafianom, którzy dzięki ofiarom finansują prace konserwatorskie w kościele i klasztorze.  Gorące podziękowania kieruję również na ręce Pani mgr Magdaleny Hawajskiej, Pani Małgorzaty Olędzkiej i Pani Agnieszki Radziejowskiej za współpracę merytoryczną oraz na ręce Pani Konserwator Beaty Kot za pomoc finansową niezbędną do realizacji dzieła.     

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w kwietniu 2024: Elżbieta Gnejek Anna Renner Aleksandra Królikowska   Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony