Renowacja obrazu Matki Bożej Niepokalanie Poczętej (faza I)

Renowacja obrazu Matki Bożej Niepokalanie Poczętej (faza I)

Dnia 16 października w pracowni Pani mgr Magdaleny Hawajskiej odbył się odbiór konserwatorski obrazu Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z tutejszego klasztoru. Obraz, przed rozpoczęciem prac, był w bardzo złym stanie z uwagi na liczne przetarcia, ubytki warstwy malarskiej, zabrudzenia i dziury w strukturze obrazu, które wymusiły konieczność przeprowadzenia renowacji.

Na pierwszy rzut oka obraz, z uwagi na jego stan nie pozwalał dopatrzeć się wielu detali, a kolorystyka sprawiała wrażenie szarej i nieciekawej. Gruba warstwa zanieczyszczeń uniemożliwiała odkrycie oryginalnej kolorystyki i dlatego obraz nie przyciągał uwagi oglądających. Wszystko zmieniło się po zakończeniu I fazy konserwacji technicznej, która odsłoniła tajemnice obrazu – nie tylko wizerunek Matki Bożej z pięknymi i wyrazistymi kolorami, ale również autora i datę powstania dzieła.

Jako gwardian klasztoru dziękuję za zaangażowanie wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do rozpoczęcia prac i stopniowego przywracania pierwotnego blasku wizerunkowi Matki Bożej Niepokalanie Poczętej widocznej na obrazie.

Specjalne podziękowania należą się parafianom, którzy dzięki ofiarom finansują prace konserwatorskie w kościele i klasztorze.  Gorące podziękowania kieruję również na ręce Pani mgr Magdaleny Hawajskiej, Pani Małgorzaty Olędzkiej i Pani Agnieszki Radziejowskiej za współpracę merytoryczną oraz na ręce Pani Konserwator Beaty Kot za pomoc finansową niezbędną do realizacji dzieła.     

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Procesja do czterech ołtarzy

Procesja do czterech ołtarzy

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2021 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
Najbliższe Msze święte o uzdrowienie
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
  • włoski - o. Cyprian
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony