Pogrzeb śp. s. Teresy Lachowicz ofs (19.02.1948 – 6.09 2020)

Pogrzeb śp. s. Teresy Lachowicz ofs (19.02.1948 – 6.09 2020)

Dnia 12 września w Katedrze pw. św. Jana Chrzciciela w Przemyślu o godz. 8.00 odprawiona została Msza św. pogrzebowa śp. s. Teresy Lachowicz ofs. S. Teresa sprawowała funkcję zastępcy przełożonej tutejszej wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. W Uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli Tercjarze oraz przedstawicieli drużyn harcerskich z terenu Przemyśla. Mszy św. przewodniczył o. Tadeusz Pawłowicz, a koncelebrowali ks. Marcin Wilk, który wygłosił kazanie oraz o. Cyprian Mazurek.

Pogrzeb śp. Teresy Lachowicz odbył się na Cmentarzu Głównym (ul. Słowackiego). W uroczystościach brali udział: rodzina, znajomi, przyjaciele, bracia i siostry z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, harcerze i zakonnicy z tutejszego klasztoru (o. Cyprian i o. Robert). Rytom pogrzebowym przewodniczył o. Tadeusz, który wygłosił kazanie.

s. Teresa Lachowicz ofs przeżyła 37 lat we Franciszkańskim Zakonie Świeckich w parafii pw. św. Antoniego w Przemyślu. Przez ten czas pełniła funkcję mistrzyni formacji (2007-2009), była przełożoną (2010-2015), a w ostatnich 2 latach – zastępcą przełożonej. Przez wiele lat prowadziła kronikę FZŚ i bibliotekę parafialną, a także należała do Żywego Różańca, do róży Matki Bożej Częstochowskiej. Pełniła też funkcję kolportera gazet ” Niedziela” i „Różaniec”, a także była inicjatorką i główną redaktorką pisma „Apostolstwo modlitwy i cierpienia”, w którym niosła Słowo Boże i pocieszenie chorym tercjarzom. Za kolportaż gazety ” Niedziela” w 2015r. otrzymała nagrodę „Mater Verbi” i odebrała medal z rąk abp. Wacława Depo oraz głównej naczelnej Lidii Dudkiewicz na Jasnej Górze.

Z jej inicjatywy odbywały się nabożeństwa majowe u chorych członków FZŚ, a także zostały uszyte stroje – peleryny dla tercjarek na procesje. Regularnie odwiedzała chorych i dbała o groby zmarłych tercjarzy. Przez 30 lat miała kierownika duchowego – śp. o. Zbigniewa Sułka ofm, który kształtował w niej duchowość franciszkańską.

Gorliwa, zawsze z uśmiechem wypełniała obowiązki tercjarki franciszkańskiej, harcerki i dyrektorki Domu Dziecka i szła radykalnie drogą św. Franciszka z Asyżu ku życiu wiecznemu. Była autorytetem i filarem miejscowej wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Łączymy się w bólu z rodziną śp. s. Teresy obiecując pamięć i modlitwę, aby dobry Bóg przyjął s. Teresę do swego Królestwa.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w styczniu 2024: Tadeusz Konefał Ryszard Biłas Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony