Wykład mgra Szymona Wilka pt. „Bernardyni przeworscy na przełomie wieków”

Wykład mgra Szymona Wilka pt. „Bernardyni przeworscy na przełomie wieków”

Dzięki współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Nauk w Przemyślu w refektarzu klasztornym w dn. 27 sierpnia odbył się wykład o bratniej gałęzi Zakonu Braci Mniejszych, w Polsce zwanej bernardynami. Spotkanie otworzył o. gwardian Cyprian Mazurek OFM, a prowadził je mgr Łukasz Chrobak z TPN.

Mgr Szymon Wilk, autor książki In servito pacis et boni. Działalność duszpasterska bernardynów w Przeworsku w latach 1884–1939, opowiadał o swoich badaniach w godzinnym wykładzie. Przedstawił pokrótce dzieje przeworskiej świątyni św. Barbary, omówił jej wystrój oraz główne osoby związane z tym miejscem i ich dokonania. Warto podkreślić, że poza kilkoma wybitnymi gwardianami, z klasztorem przeworskim związany był  krótko bł. Anastazy Pankiewicz OFM (męczennik z Hartheim, zm. 20 V 1942 r.). Prelegent zaznaczył, że obecność bernardynów w okolicach Przeworska w sposób szczególny wyróżniła się promowaniem kultu Matki Bożej Pocieszenia i św. Antoniego Padewskiego u schyłku XIX w., do czego przyczynił się głównie o. Felicjan Fierek OFM.

Dla wszystkich miłośników duchowości franciszkańskiej była to doskonała okazja nie tylko by bliżej zapoznać się z dziejami Przeworska na przełomie XIX i XX w., ale przypomnieć wiele elementów charakterystycznych dla charyzmatu św. Franciszka.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w kwietniu 2024: Elżbieta Gnejek Anna Renner Aleksandra Królikowska   Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony