Wykład dr Małgorzaty Wilguckiej pt. „Kalwaria Pacławska. Genius loci” w refektarzu klasztornym

Wykład dr Małgorzaty Wilguckiej pt. „Kalwaria Pacławska. Genius loci” w refektarzu klasztornym

Sierpień to miesiąc maryjny. Z powodu koronawirusa może nie wszyscy mieli okazję wybrać się na pielgrzymkę w trakcie trwania Wielkiego Odpustu do Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej, ale w dnia 26 sierpnia 2020, tj. w Święto Matki Bożej Częstochowskiej, mogli przenieść się do tego niezwykłego miejsca. Stało się to możliwe dzięki dr Małgorzacie Wilguckiej, która w refektarzu klasztornym w godzinnej prelekcji próbowała uchwycić fenomen tego miejsca.

O znaczeniu pobożności maryjnej przypomniał o. gwardian Cyprian Mazurek OFM – gospodarz miejsca, który przywitał wszystkich zebranych. Po nim, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ, prowadzący spotkanie, przedstawił prelegentkę. Dr Wilgucka jest absolwentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, długoletnią nauczycielką w II LO im. Prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu i doradcą metodycznym, posiada znaczny dorobek naukowy i popularnonaukowy – szybko jednak okazało się, że nie tylko językoznawstwo i edukacja stanowią jej mocną stronę. O Kalwarii Pacławskiej wie dużo więcej niż niejeden wytrawny pielgrzym. Od lat wydeptuje kalwaryjskie szlaki, interesuje się kulturą tego miejsca, historią, modli się i próbuję zgłębić fenomen kalwaryjskiej pobożności.

Zgromadzeni mogli przekonać się, że choć Kalwaria wydaje im się bliska i znana, to dr Wilgucka potrafiła pokazać im to miejsce z wielu nowych punktów widzenia. Wystąpienie uatrakcyjniły liczne zdjęcia z Kalwarii wykonane przez prelegentkę. Było to kolejne spotkanie zrealizowane we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Nauk w Przemyślu (współorganizatorem wydarzenia) i pomimo zagrożenia epidemiologicznego spotkało się z żywym zainteresowaniem słuchaczy. Przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych w kuluarach jeszcze długo dyskutowano na tematy przedstawione przez prelegentkę.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w 2024: Elżbieta Gnejek Leokadia Nycz Elżbieta Grzejek Anna Renner Aleksandra Królikowska Elżbieta Sierańska Marek Fedorowicz Janusz Majewski Roman Gawlik Elżbieta Kowalczyk Tomasz Daniszewski Andrzej Cap Ryszard Góral     Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony