Wykład dr Małgorzaty Wilguckiej pt. „Kalwaria Pacławska. Genius loci” w refektarzu klasztornym

Wykład dr Małgorzaty Wilguckiej pt. „Kalwaria Pacławska. Genius loci” w refektarzu klasztornym

Sierpień to miesiąc maryjny. Z powodu koronawirusa może nie wszyscy mieli okazję wybrać się na pielgrzymkę w trakcie trwania Wielkiego Odpustu do Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej, ale w dnia 26 sierpnia 2020, tj. w Święto Matki Bożej Częstochowskiej, mogli przenieść się do tego niezwykłego miejsca. Stało się to możliwe dzięki dr Małgorzacie Wilguckiej, która w refektarzu klasztornym w godzinnej prelekcji próbowała uchwycić fenomen tego miejsca.

O znaczeniu pobożności maryjnej przypomniał o. gwardian Cyprian Mazurek OFM – gospodarz miejsca, który przywitał wszystkich zebranych. Po nim, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ, prowadzący spotkanie, przedstawił prelegentkę. Dr Wilgucka jest absolwentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, długoletnią nauczycielką w II LO im. Prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu i doradcą metodycznym, posiada znaczny dorobek naukowy i popularnonaukowy – szybko jednak okazało się, że nie tylko językoznawstwo i edukacja stanowią jej mocną stronę. O Kalwarii Pacławskiej wie dużo więcej niż niejeden wytrawny pielgrzym. Od lat wydeptuje kalwaryjskie szlaki, interesuje się kulturą tego miejsca, historią, modli się i próbuję zgłębić fenomen kalwaryjskiej pobożności.

Zgromadzeni mogli przekonać się, że choć Kalwaria wydaje im się bliska i znana, to dr Wilgucka potrafiła pokazać im to miejsce z wielu nowych punktów widzenia. Wystąpienie uatrakcyjniły liczne zdjęcia z Kalwarii wykonane przez prelegentkę. Było to kolejne spotkanie zrealizowane we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Nauk w Przemyślu (współorganizatorem wydarzenia) i pomimo zagrożenia epidemiologicznego spotkało się z żywym zainteresowaniem słuchaczy. Przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych w kuluarach jeszcze długo dyskutowano na tematy przedstawione przez prelegentkę.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w styczniu 2024: Tadeusz Konefał Ryszard Biłas Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony