76. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

76. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Tegoroczny Uroczysty Apel pod Pomnikiem Orląt Przemyskich, w którym z ramienia tutejszego klasztoru i parafii uczestniczył o. Tadeusz, poprzedziła harcerska gra fabularna ulicami Przemyśla. Zuchy i harcerze w strojach stylizowanych na okres wojenny, wykonywali szereg zadań, odwiedzając na trasie miejsca związane z przemyskimi Szarymi Szeregami.

Jednym z nich jest Klasztor Franciszkanów-Reformatów. To właśnie w klasztorze podczas wojny odbywały się konspiracyjne zbiórki harcerzy-ministrantów, prowadzone przez phm. Jana Kruka. Również zakonnicy uczestniczyli w łączności wojskowej i pomagali w magazynowaniu broni.

Zadania podczas gry polegały na: pracy z mapą, poznawaniu ciekawych historii Powstania Warszawskiego, tworzeniu plakatów z symbolami Powstania, a także Szarych Szeregów czy śpiewaniu pieśni patriotycznych.

Celem gry było wcielanie się w rolę Powstańców, a poprzez to nauczenie młodych ludzi szacunku do bohaterów, ofiarności oraz aktywnej postawy obywatela-patrioty.

Niestety, tegoroczne obchody były dla harcerzy niezwykle smutne. Dnia 31 lipca na wieczną wartę odszedł zasłużony harcmistrz, członek Szarych Szeregów (drużyny phm. Jana Kruka) – druh Roman Taworski. Jego pogoda ducha, cenne rady i nigdy niegasnący uśmiech pozostaną w pamięci przemyskiej społeczności. 

Autorzy zdjęć: sam. Sandra Kuc, phm. Kamil Zajezierski

Autorzy tekstu: pwd. Katarzyna Pilawa, phm. Kamil Zajezierski

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w kwietniu 2024: Elżbieta Gnejek Anna Renner Aleksandra Królikowska   Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony