Msza w intencji śp. Druha Jana Kruka

Msza w intencji śp. Druha Jana Kruka

Dnia 11 lipca 2020, uroczystości z okazji 42 rocznicy śmierci Jana Kruka rozpoczęto Mszą św. W naszej parafii o godz. 18:00. Eucharystię celebrowali o. Tadeusz Pawłowicz, który wygłosił okolicznościowe kazanie oraz o. Krystian Cholewa. Podczas kazania poruszany był temat tego, jak ważne miejsce w naszym życiu powinien zajmować Pan Bóg, szczególnie w życiu harcerskim, gdzie, wzorem Jana Kruka, mamy pełnić służbę. „Bóg, Honor, Ojczyzna” to dewiza, która powinna być realizowana w naszym życiu. Zostały wspomniane też słowa twórcy skautingu, Roberta Baden-Powella: „Jeśli skauting miałby istnieć bez Boga, to lepiej, żeby go w ogóle nie było”.

Oprawę liturgii przygotowały harcerki z 21 Przemyskiej Drużyny Harcerskiej im. Szarych Szeregów i 5 Przemyskiej Drużyny Starszoharcerskiej im. Zbigniewa Grochowskiego. We Mszy św. uczestniczyli również seniorzy wraz z pocztem sztandarowym IV Kręgu Szarych Szeregów im. Jana Kruka.

Jan Kruk urodził się 20.04.1920 r. w Hucie Brzuskiej koło Birczy. W 1936 r. powierzono mu prowadzenie Gromady Zuchowej w Szkole Powszechnej im. Grzegorza Piramowicza. Druh Kruk mimo wojny i okupacji nie przerwał pracy harcerskiej. Nawiązywał indywidualne kontakty ze starszymi zuchami praktycznie już harcerzami i zasugerował udział w Kółku Ministrantów przy kościele OO. Reformatów w Przemyślu. Tam też rozpoczęła się konspiracyjna działalność harcerska, która powoli przerodziła w drużynę „Szarych Szeregów’’ im. ppłk. Leopolda Lisa-Kuli przy klasztorze OO. Reformatów. W lipcu 1943 r. druh Kruk zorganizował obóz harcerski w Hucie Brzuskiej. Najbardziej wtajemniczeni, dorośli i wyszkoleni jego wychowankowie w 1944 r. brali udział w zgrupowaniach akcji „Burza’’. W sierpniu 1944 r. druh Kruk organizuje w Hucie Brzuskiej kurs zastępowych i drużynowych. Jan Kruk był dwukrotnie więziony i represjonowany w latach 1949-1954. Wojna i okupacja uniemożliwiły mu dalszą naukę. Dopiero po wojnie zdał maturę i rozpoczął studia w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Poznaniu, nie przerywając kontaktów z swoimi harcerzami. W rodzinne strony powrócił po ukończeniu studiów z dyplomem inżyniera budownictwa lądowego. Był inicjatorem i realizatorem, wielu obiektów budownictwa wiejskiego, min. 1976 r. zaprojektował i wspomagał budowę kościółka w rodzinnej wiosce Huta Brzuska. Wspierał on także fachowym doradztwem, a nie rzadko osobistym wkładem pracy inżynierskiej remonty obiektów sakralnych w Diecezji Przemyskiej, w tym klasztorów OO. Reformatów w Jarosławiu i Przemyślu. Zmarł 15 lipca 1978 roku. Spoczywa na Cmentarzu Wojskowym w kwaterze Żołnierzy Armii Krajowej.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w 2024: Elżbieta Gnejek Leokadia Nycz Elżbieta Grzejek Anna Renner Aleksandra Królikowska Elżbieta Sierańska Marek Fedorowicz Janusz Majewski Roman Gawlik Elżbieta Kowalczyk Tomasz Daniszewski Andrzej Cap Ryszard Góral     Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony