Msza w intencji śp. Druha Jana Kruka

Msza w intencji śp. Druha Jana Kruka

Dnia 11 lipca 2020, uroczystości z okazji 42 rocznicy śmierci Jana Kruka rozpoczęto Mszą św. W naszej parafii o godz. 18:00. Eucharystię celebrowali o. Tadeusz Pawłowicz, który wygłosił okolicznościowe kazanie oraz o. Krystian Cholewa. Podczas kazania poruszany był temat tego, jak ważne miejsce w naszym życiu powinien zajmować Pan Bóg, szczególnie w życiu harcerskim, gdzie, wzorem Jana Kruka, mamy pełnić służbę. „Bóg, Honor, Ojczyzna” to dewiza, która powinna być realizowana w naszym życiu. Zostały wspomniane też słowa twórcy skautingu, Roberta Baden-Powella: „Jeśli skauting miałby istnieć bez Boga, to lepiej, żeby go w ogóle nie było”.

Oprawę liturgii przygotowały harcerki z 21 Przemyskiej Drużyny Harcerskiej im. Szarych Szeregów i 5 Przemyskiej Drużyny Starszoharcerskiej im. Zbigniewa Grochowskiego. We Mszy św. uczestniczyli również seniorzy wraz z pocztem sztandarowym IV Kręgu Szarych Szeregów im. Jana Kruka.

Jan Kruk urodził się 20.04.1920 r. w Hucie Brzuskiej koło Birczy. W 1936 r. powierzono mu prowadzenie Gromady Zuchowej w Szkole Powszechnej im. Grzegorza Piramowicza. Druh Kruk mimo wojny i okupacji nie przerwał pracy harcerskiej. Nawiązywał indywidualne kontakty ze starszymi zuchami praktycznie już harcerzami i zasugerował udział w Kółku Ministrantów przy kościele OO. Reformatów w Przemyślu. Tam też rozpoczęła się konspiracyjna działalność harcerska, która powoli przerodziła w drużynę „Szarych Szeregów’’ im. ppłk. Leopolda Lisa-Kuli przy klasztorze OO. Reformatów. W lipcu 1943 r. druh Kruk zorganizował obóz harcerski w Hucie Brzuskiej. Najbardziej wtajemniczeni, dorośli i wyszkoleni jego wychowankowie w 1944 r. brali udział w zgrupowaniach akcji „Burza’’. W sierpniu 1944 r. druh Kruk organizuje w Hucie Brzuskiej kurs zastępowych i drużynowych. Jan Kruk był dwukrotnie więziony i represjonowany w latach 1949-1954. Wojna i okupacja uniemożliwiły mu dalszą naukę. Dopiero po wojnie zdał maturę i rozpoczął studia w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Poznaniu, nie przerywając kontaktów z swoimi harcerzami. W rodzinne strony powrócił po ukończeniu studiów z dyplomem inżyniera budownictwa lądowego. Był inicjatorem i realizatorem, wielu obiektów budownictwa wiejskiego, min. 1976 r. zaprojektował i wspomagał budowę kościółka w rodzinnej wiosce Huta Brzuska. Wspierał on także fachowym doradztwem, a nie rzadko osobistym wkładem pracy inżynierskiej remonty obiektów sakralnych w Diecezji Przemyskiej, w tym klasztorów OO. Reformatów w Jarosławiu i Przemyślu. Zmarł 15 lipca 1978 roku. Spoczywa na Cmentarzu Wojskowym w kwaterze Żołnierzy Armii Krajowej.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w kwietniu 2024: Elżbieta Gnejek Anna Renner Aleksandra Królikowska   Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony