Środa Popielcowa
Rozpoczynamy Wielki Post – czas przygotowania, który sam w sobie nie jest celem, ale prowadzi do pełnego przeżycia Świąt Wielkanocnych. To właśnie Pascha jest punktem kulminacyjnym naszej wędrówki.
Wielki Post trwa 40 dni. Liczba ta odnosi się do doświadczenia przez Jezusa czterdziestu dni na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem Jego publicznej misji. Odnosi się również do trzech innych wielkich wydarzeń biblijnych: czterdziestu dni powszechnego potopu, po którym Bóg zawarł przymierze z Noem, czterdziesty lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej oraz czterdziestu dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe Tablice Prawa.
Czas Wielkiego Postu to wyjątkowa szansa dana człowiekowi, by pogłębił relację z Bogiem, by spojrzał na siebie jako na umiłowane dzieło Boga, ale i na drugiego człowieka, jako brata.
Gest posypania głowy popiołem w Środę Popielcową jest bardzo wymowny. Popiół, pochodzący z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku podkreśla związek pomiędzy pokutą wiernych, a męką i śmiercią Chrystusa. Słowa wypowiadane przez kapłana wzywają do pokuty i nawrócenia. Tradycyjny obrzęd ma za zadanie przypomnieć, że życie ziemskie mija, a silna wiara, ćwiczenia duchowe, dobrowolne wyrzeczenia i bezinteresowne dawanie pomagają osiągnąć życie wieczne.
Jako duszpasterze życzymy wszystkim parafianom owocnego przeżycia Wielkiego Postu