Środa Popielcowa

Środa Popielcowa

Rozpoczynamy Wielki Post – czas przygotowania, który sam w sobie nie jest celem, ale prowadzi do pełnego przeżycia Świąt Wielkanocnych. To właśnie Pascha jest punktem kulminacyjnym naszej wędrówki.

Wielki Post trwa 40 dni. Liczba ta odnosi się do doświadczenia przez Jezusa czterdziestu dni na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem Jego publicznej misji. Odnosi się również do trzech innych wielkich wydarzeń biblijnych: czterdziestu dni powszechnego potopu, po którym Bóg zawarł przymierze z Noem, czterdziesty lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej oraz czterdziestu dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe Tablice Prawa.

Czas Wielkiego Postu to wyjątkowa szansa dana człowiekowi, by pogłębił relację z Bogiem, by spojrzał na siebie jako na umiłowane dzieło Boga, ale i na drugiego człowieka, jako brata.

Gest posypania głowy popiołem w Środę Popielcową jest bardzo wymowny. Popiół, pochodzący z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku podkreśla związek pomiędzy pokutą wiernych, a męką i śmiercią Chrystusa. Słowa wypowiadane przez kapłana wzywają do pokuty i nawrócenia. Tradycyjny obrzęd ma za zadanie przypomnieć, że życie ziemskie mija, a silna wiara, ćwiczenia duchowe, dobrowolne wyrzeczenia i bezinteresowne dawanie pomagają osiągnąć życie wieczne.

Jako duszpasterze życzymy wszystkim parafianom owocnego przeżycia Wielkiego Postu

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w kwietniu 2024: Elżbieta Gnejek Anna Renner Aleksandra Królikowska   Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony