TPN u Reformatów

TPN u Reformatów

Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu świętowało jubileusz 110 lat od swego założenia w naszym kościele

Od kilku lat członkowie Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu efektywnie współpracują z naszą parafią i klasztorem, czego efektem była organizacja wielu pożytecznych przedsięwzięć. Trudno się zatem dziwić, że to franciszkańska świątynia św. Antoniego stała się miejscem rozpoczęcia obchodów 110. rocznicy założenia tego jednego z najstarszych, wciąż działających towarzystw naukowych w Polsce.

Wszyscy wierni zgromadzeni na wieczornej Eucharystii w dn. 12 września br. mogli być zdziwieni niecodzienną oprawą. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył JE ks. abp Adam Szal, Metropolita Przemyski i członek towarzystwa, a współkoncelebrowali ks. Marek Wojnarowski – dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego, ks. Artur Świeży SDB – kierownik Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Krakowskiej oraz proboszcz naszej parafii o. Tadeusz Pawłowicz.

Metropolita Przemyski w homilii zestawił dwa podejścia – Juliusza Cezara i jego słynne słowa: „Veni, vidi, vici” („Przybyłem, zobaczyłem, „zwyciężyłem”) oraz króla Jana III Sobieskiego, który po wiktorii wiedeńskiej napisał do ówczesnego papieża Innocentego XI – „Venimus, vidimus, et Deus vicit” – „Przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył”. Akurat tego dnia wypadała rocznica bitwy pod Wiedniem 1683 r., zestawienie zatem podejścia dwóch słynnych dowódców było formą przypomnienia, jak ważne jest to, by człowiek dostrzegał rolę Boga w swoim życiu. Abp Szal odwołał się przy tym do znaczenia wspólnoty (również wybrzmiewającej w słowach króla, który nie uwypuklał siebie, ale Boga i innych) i jednoczenia ludzi wokół dobrych idei, które od samego początku przyświecały założycielom i działaczom TPN przez kolejne dziesięciolecia. Życzył zgromadzonym i członkom towarzystwa szukania w życiu tego, co ważne, trwałe i tego co ludzi łączy. Warto dodać, że według tradycji Jan Sobieski, gdy był jeszcze hetmanem, spotykał się w naszym klasztorze ze słynnym o. Krystynem Szykowskim. Pod koniec Mszy św. o. Proboszcz podziękował Metropolicie za wizytę w parafii i za Słowo Boże, a delegacji TPN – za dar Eucharystii, podczas której modlono się za żywych i zmarłych członków towarzystwa.

Towarzystwo świętowało drugi dzień swego jubileuszu w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, cieszy jednak fakt, że jego zarząd postanowił pierwszy dzień spędzić w naszej franciszkańskiej świątyni i wspólnie razem ze wszystkimi zgromadzonymi podziękować Bogu za dar ludzi, którzy w przeszłości i obecnie chcą pracować na rzecz nauki i wspólnego dobra.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w 2024: Elżbieta Gnejek Leokadia Nycz Elżbieta Grzejek Anna Renner Aleksandra Królikowska Elżbieta Sierańska Marek Fedorowicz Janusz Majewski Roman Gawlik Elżbieta Kowalczyk Tomasz Daniszewski Andrzej Cap Ryszard Góral     Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony