TPN u Reformatów

TPN u Reformatów

Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu świętowało jubileusz 110 lat od swego założenia w naszym kościele

Od kilku lat członkowie Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu efektywnie współpracują z naszą parafią i klasztorem, czego efektem była organizacja wielu pożytecznych przedsięwzięć. Trudno się zatem dziwić, że to franciszkańska świątynia św. Antoniego stała się miejscem rozpoczęcia obchodów 110. rocznicy założenia tego jednego z najstarszych, wciąż działających towarzystw naukowych w Polsce.

Wszyscy wierni zgromadzeni na wieczornej Eucharystii w dn. 12 września br. mogli być zdziwieni niecodzienną oprawą. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył JE ks. abp Adam Szal, Metropolita Przemyski i członek towarzystwa, a współkoncelebrowali ks. Marek Wojnarowski – dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego, ks. Artur Świeży SDB – kierownik Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Krakowskiej oraz proboszcz naszej parafii o. Tadeusz Pawłowicz.

Metropolita Przemyski w homilii zestawił dwa podejścia – Juliusza Cezara i jego słynne słowa: „Veni, vidi, vici” („Przybyłem, zobaczyłem, „zwyciężyłem”) oraz króla Jana III Sobieskiego, który po wiktorii wiedeńskiej napisał do ówczesnego papieża Innocentego XI – „Venimus, vidimus, et Deus vicit” – „Przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył”. Akurat tego dnia wypadała rocznica bitwy pod Wiedniem 1683 r., zestawienie zatem podejścia dwóch słynnych dowódców było formą przypomnienia, jak ważne jest to, by człowiek dostrzegał rolę Boga w swoim życiu. Abp Szal odwołał się przy tym do znaczenia wspólnoty (również wybrzmiewającej w słowach króla, który nie uwypuklał siebie, ale Boga i innych) i jednoczenia ludzi wokół dobrych idei, które od samego początku przyświecały założycielom i działaczom TPN przez kolejne dziesięciolecia. Życzył zgromadzonym i członkom towarzystwa szukania w życiu tego, co ważne, trwałe i tego co ludzi łączy. Warto dodać, że według tradycji Jan Sobieski, gdy był jeszcze hetmanem, spotykał się w naszym klasztorze ze słynnym o. Krystynem Szykowskim. Pod koniec Mszy św. o. Proboszcz podziękował Metropolicie za wizytę w parafii i za Słowo Boże, a delegacji TPN – za dar Eucharystii, podczas której modlono się za żywych i zmarłych członków towarzystwa.

Towarzystwo świętowało drugi dzień swego jubileuszu w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, cieszy jednak fakt, że jego zarząd postanowił pierwszy dzień spędzić w naszej franciszkańskiej świątyni i wspólnie razem ze wszystkimi zgromadzonymi podziękować Bogu za dar ludzi, którzy w przeszłości i obecnie chcą pracować na rzecz nauki i wspólnego dobra.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w styczniu 2024: Tadeusz Konefał Ryszard Biłas Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony