Remonty zrealizowane w 2018 roku

Remonty zrealizowane w 2018 roku

Klasztor Franciszkanów – Reformatów w Przemyślu z jego bogatą historią jest zabytkiem, który wpisuje się w historię i kulturę miasta oraz regionu. Jako XVII-wieczny zabytek wymaga nieustannych zabiegów konserwatorskich. Dbałość o zabytki to oczywiście nie jedyne zadanie każdorazowego przełożonego, ale ta dziedzina w pewnym sensie nierozerwalnie wiąże się z posługą gwardiana i całej wspólnoty.

W tym roku, dzięki ofiarności parafian oraz różnych instytucji (Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Urzędu Miasta Przemyśla) udało się zrealizować trzy projekty, o których każdorazowo, podczas comiesięcznych „składek remontowych” parafianie byli informowani.

Pierwszym projektem, który został zrealizowany jest podpora muru od strony ulicy Mniszej. Ekspertyzy wykazały konieczność natychmiastowej reakcji z uwagi na ryzyko zawalenia. Różnica poziomów między ul. Mniszą, a ogrodem jest na tyle duża, że napór drogi powoduje nie tylko degradację muru, ale również groźbę katastrofy budowlanej. Dzięki ofiarności parafian i przychylności Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz skromnej pomocy Urzędu Miasta uniknęliśmy grożącego niebezpieczeństwa.

Drugim projektem, który ma ogromne znaczenie dla klasztoru, a przede wszystkim dla działalności parafialnej jest generalny remont dachu budynku, w którym przez długie lata prowadzono katechizację. Z uwagi na zabytkowy charakter budynku nadzór przy remoncie dachu prowadzony jest przez Urząd Konserwatorski. Fundusze na remont pochodzą przede wszystkim od parafian (więźba i poszycie), ale też od Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (więźba).

Od kilku lat trwa też remont chóru zakonnego, który znajduje się za Ołtarzem Głównym. Przez ponad 100 lat korzystali z niego zakonnicy oraz nowicjusze. W bieżącym roku została wykonana podłoga (dzięki ofiarności parafian i dotacjom z PWKZ oraz z Urzędu Marszałkowskiego) oraz wzmocnione i odrestaurowane ściany pomieszczenia chóru. W przyszłym roku kalendarzowym czeka nas renowacja okien i dalsza część prac przy stallach oraz pozostałe elementy wnętrza. Liczymy na ofiarność parafian oraz wsparcie instytucji: PWKZ i Urzędu Marszałkowskiego. Bez Waszej pomocy realizacja projektów byłaby bardzo trudna, a wręcz niemożliwa.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w kwietniu 2024: Elżbieta Gnejek Anna Renner Aleksandra Królikowska   Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony