Droga Krzyżowa

Droga Krzyżowa

Przejawem naszej wiary i pobożności szczególnie w okresie Wielkiego Postu jest Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które w tradycji franciszkańskiej zajmuje bardzo ważne miejsce. To właśnie Franciszkanie już za czasów św. Franciszka zaczęli propagować ten rodzaj pobożności. Św. Franciszek czcił nieustannie Chrystusa rozważając Jego mękę. Przed śmiercią na Górze Alwerni otrzymał stygmaty (1224).

Duchowość pasyjna dzięki franciszkanom począwszy od XIII w. rozprzestrzeniła się w całym świecie chrześcijańskim. Wielkim propagatorem nabożeństwa był franciszkanin Leonard z Porto Maurizio, który podczas swego życia erygował ponad 570 dróg krzyżowych, m.in. w rzymskim Koloseum. Jest też długowieczną tradycją, że to właśnie franciszkanie erygują w kościołach nowe stacje drogi krzyżowej.

Jak ważna jest tradycja tego nabożeństwa widać również w naszym kościele, gdzie w głównym ołtarzu, jak zresztą we wszystkich kościołach reformackich, widnieje Chrystus ukrzyżowany naturalnych rozmiarów, a na zewnątrz kościoła, od strony ul. Mickiewicza, są stacje Drogi Krzyżowej, które stanowią jedną całość wraz kościołem i klasztorem.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w naszym kościele odprawiane jest przez cały rok co piątek o godzinie 6:00, a podczas Wielkiego Postu od poniedziałku do soboty o 17:30 i dla dzieci dodatkowo w każdy piątek o godz. 16:30.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Ogłoszenia duszpasterskie

Frateco - Esperanta bulteno por la spirita formado

Ważne informacje

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
ODESZLI DO PANA w kwietniu 2024: Elżbieta Gnejek Anna Renner Aleksandra Królikowska   Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie!
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź Święta w naszym kościele
  • dni powszednie: podczas każdej Mszy świętej
  • niedziele i święta: 15 minut przed każdą Mszą świętą
 
  • ukraiński - o. Tadeusz
  • esperanto - o. Stanisław
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony