Historia parafii

„Celem usprawnienia posług duszpasterskich na terenie miasta Przemyśla […] ustanawiam […] przy kościele Ojców Franciszkanów-Reformatów w Przemyślu pw. św. Antoniego Padewskiego samodzielny ośrodek duszpasterski”. Początek dekretu JE ks. bpa Ignacego Tokarczuka, ówczesnego ordynariusza Diecezji Przemyskiej, odnosi się do posoborowej idei jak najszerszego otwarcia na człowieka i jego potrzeby. Z dn. 1 X 1977 r. na terenie miasta powstała nowa parafia, licząca wówczas około 6000 osób – wyłoniona z części parafii katedralnej. Swoim obszarem objęła tereny w dużej mierze powstałe w okresie wielkiego rozwoju budowlanego Przemyśla przed wybuchem I wojny światowej – jest to zatem obszar historyczny, z małą liczbą nowych budynków mieszkalnych wybudowanych w ostatnich latach.

Parafia nie powstała na tzw. nowym pniu. Franciszkański klasztor wybudowany został bowiem w I połowie XVII w. Związane są z nim takie postaci jak Andrzej Maksymilian Fredro (polski Tacyt, polityk, fundator sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej) czy o. Krystyn Szykowski – zwycięski dowódca nad Tatarami w bitwie pod Kormanicami w 1672 r. Klasztor był ważnym ośrodkiem pracy na rzecz Unii brzeskiej w XVII i XVIII w. Zakonnicy w XIX w. byli kaznodziejami katedralnymi, prowadzili także szkołę dla głuchoniemych założoną przez o. Konstantego Pacholika OFM (1817-1884). W czasie II wojny światowej w klasztorze znalazło schronienie wielu uciekinierów – następnie mieścił się tu nowicjat zakonny. Od niemal początku przy klasztorze funkcjonuje Franciszkański Zakon Świeckich – przez stulecia jedna z najważniejszych miejscowych grup, zrzeszających czcicieli św. Franciszka.

Świadom tradycji miejsca i jego charyzmatu bp Tokarczuk powierzył zorganizowanie parafii ówczesnemu gwardianowi o. Zbigniewowi Sułkowi – pierwszemu proboszczowi (1977–1984). Po nim parafią kierowali: o. Tymoteusz Warzybok (1984–1985), o. Stanisław Płachta (1985–1990), o. Robert Prokopiuk (1990–1999), o. Damian Bieńskowski (1999–2011). Od 2011 r. proboszczem parafii jest o. Tadeusz Pawłowicz. Obecnie przy klasztorze pracuje sześciu kapłanów i dwóch braci zakonnych – gwardianem klasztoru od 2017 r. jest o. Cyprian Mazurek.

W parafii przez 40 lat kapłani przy współpracy sióstr serafitek zaangażowani byli w działalność katechetyczną (m.in. w Szkole Podstawowej nr 5 i w Zespole Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących im. prof. J. Groszkowskiego). Parafianie regularnie mają okazję odnawiać swoje życie duchowe poprzez udział w rekolekcjach, misjach świętych (pierwsze w 1979 r.), Mszach o Uzdrowienie, czy krajowych lub zagranicznych pielgrzymkach (np. w 2005 r. nasza delegacja uczestniczyła w Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii). Przy parafii działa kilka grup, jak m.in.: Franciszkański Zakon Świeckich, Akcja Katolicka, Rada Parafialna, grupa EREM, Ministranci i Lektorzy, chór, grupa muzyczna Cantata, Koło Anonimowych Alkoholików.

Kościół jest też popularnym miejscem chrztów i ślubów – ze względu na jego kameralny charakter i harmonijny wystrój wnętrza. Ze względu na bliskość obu dworców i centralne położenie na mapie miasta liczni wierni przystępują w kościele do sakramentów, zwłaszcza do Sakramenty Pokuty i Pojednania. Każdego dnia odbywa się przy ołtarzu głównym wielogodzinna adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. W dn. 13 czerwca każdego roku parafia obchodzi święto swojego patrona – św. Antoniego Padewskiego. Dużą popularnością wśród wiernych cieszą się też święta Matki Bożej Anielskiej (2 sierpnia), Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz św. Franciszka (4 października), oraz 40-godzinne Nabożeństwo przed uroczystością Wielkiego Postu.

Najnowsze wydarzenia

Nocna Pielgrzymka na Kalwarię

I Komunia święta

Transmisje w Radiu FARA