Gorzkie Żale

Gorzkie Żale

Gorzkie Żale to rdzennie polskie, wielkopostne nabożeństwo. Jego tradycja sięga 1697 i jest związana z Bractwem św. Rocha i kościołem św. Krzyża w Warszawie, gdzie po raz pierwszy zostało odprawione. Struktura tego nabożeństwa jest zaczerpnięta z Jutrzni.

Rozważania męki i śmierci Pana Jezusa odśpiewywane w Gorzkich Żalach łączą się nierozerwalnie z franciszkańską tradycją Drogi Krzyżowej i dlatego stanowią piękną charakterystykę naszego kościoła, gdzie od wieków tłumnie gromadzą się wierni chcący medytować mękę Chrystusa na krzyżu i Jego ofiarę z życia. Zgodnie z prastarą tradycją Gorzkie Żale odśpiewywane są przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, by patrząc na Chrystusa eucharystycznego głębiej przeżywać Jego bliskość i dzięki tej bliskości łączyć się bólu z naszym Zbawicielem doświadczając w sercu tego, czego On doświadczył.

W medytacji pomaga nam kazanie pasyjne. Nabożeństwo kończy się uroczystym błogosławieństwem i ucałowaniem relikwii Krzyża Świętego.

Nabożeństwo Gorzkich Żali jest odprawiane w naszym kościele w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 16:00. Zapraszamy do uczestnictwa wszystkich wiernych.

Szukaj na stronie

Najnowsze wydarzenia

Kolędowanie z zespołem Cantata

Kolędowanie z zespołem Cantata

Ogłoszenia duszpasterskie

Transmisje w Radiu FARA
z naszego kościoła
Msze święte w środy
o godz. 700

Ważne informacje

Remonty zrealizowane w 2019 roku - zobacz wpis
Msza święta przed ołtarzem świętego Antoniego w każdy wtorek o godz. 800
Najbliższe Msze święte o uzdrowienie
  • wtorek, 17 marca 2020
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy po Mszy świętej o godz. 1800
Spowiedź święta
  • w niedziele i święta przed każdą Mszą świętą
  • w dni powszednie podczas każdej Mszy świętej porannej oraz przed wieczorną Mszą świętą
Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • od poniedziałku do soboty o godz. 1500
  • w niedziele o godz. 1430

Ciekawe strony